Fitre Sadaka Mıdır?

Fitre Sadaka Mıdır?

Fitre Sadaka Mıdır; Bir başka adı ile Fıtır sadakası olan Fitre, verildiği zaman var olan malımıza ve paramıza bolluk ve bereket getirip aynı zamanda rızkımızı arttırmaktadır. Ulaşamadığınız, ihtiyacı olan kimselerin hakkını gözeten Beşir Derneği ve diğer yardım derneklerine Fitre vermek, yoksulların ihtiyacını giderip onları sevindirmek Ramazan Bayramı ile birlikte bir vesiledir ve verilebilir. Ramazan Bayramı zamanı kendi ihtiyaçlarının dışında ihtiyacı olan yoksul kimselere yardım etmeye dinimiz gereği yükümlülüğümüz bulunmaktadır. Her Müslüman’ın ayet ve hadislerde en net biçimde emir olduğu gibi zekât ve fitre vermesi farzdır.

Fitre, verileceği insanlar açısından tüm koşullarda zekâtın başka bir halidir. Mübarek Ayet-i kerimede ise şöyle buyurulmuştur. "Sadakalar (zekâtlar), Allah'tan bir farz olarak ancak fakirler, düşkünler, zekât toplayan memurlar, kalpleri İslam'a ısındırılacak olanlarla (özgürlüğüne kavuşturulacak) köleler, borçlular, Allah yolunda cihat edenler ve yolda kalmış yolcular içindir. Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir." (Tevbe Suresi 60)

Fitre Ne Zaman Verilir?

Hanefi mezhebine göre Ramazan Bayramının ilk gününden itibaren, nisap miktarı mala sahip olan Müslümanların Allah Rızası için Fitre vermesi dinimizce vacip olunur. Fitre Sadaka Mıdır; hadiste belirlenen miktarda fitre yılda bir kez verilmelidir ve üst sınır açısından hiçbir kısıtlama olmadığı gibi, Fitre Sadakadır. Sizde Beşir Derneği ile daha fazla yoksul insanın gönlüne dokunmak, yoksul ve muhtaç ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak, dini vazifelerinizden birini yerine getirmek için bizimle irtibata geçebilir ya da ana sayfada bulunan ‘Bağış Yap’ butonu ile Fitrenizi verebilirsiniz.

Fitre Verilemeyecek Kişiler Kimlerdir?

Fitre almak için şartlara uygun olsa bile; Kendi çocuklarımıza, kızımıza, oğlumuza, eşimize, anneannelerimize, babaannelerimize, anne, babamıza ve yukarıda sayılı aile büyüklerimiz ya da küçüklerimizden doğan herhangi birine fitre vermemiz dinimizce uygun görülmemiştir. Bu nedenle yardımlarınızı Beşir Derneği aracılığı ile yapıp daha fazla yoksul ailenin yüzünü güldürüp, hayatlarına katkıda bulunabilirsiniz.

Ülkemizde çocuğu olup yardıma muhtaç olan aile sayısı 185 bin 766 kişidir ve bugüne kadar ulaşabildiğimiz herkese yardım etmenin Müslümanlık için önemini anlayıp kavramış bir topluluk olarak hizmet vermeye devam ediyoruz. Çoğu yardıma muhtaç ailenin ihtiyacı Beşir Derneği aracılığıyla Fitre vermek isteyen aileler tarafından karşılanmaktadır.

 

Fitre Nasıl Hesaplanır?

  • Allah dostlarından Şibli’ye sordular;
  • Zekât verilmesi gereken miktar ne kadardır?
  • Şibri yanıtladı; -İki yüz dirhem için beş dirhem. ( Malın 40/1’i bu şekilde hesaplanır.)
  1. Ziynet eşyası, koyun ve keçi 40/1 üzerinden hesaplanır.
  2. Büyükbaş havyanlar için bu rakam 30/1’dir.
  3. Tarım ticareti yapanlar her hasattan 10/1, tarımının sulamasını para karşılığı yapıyorsa 20/1’dir.

Kimler Fitre Veremez?

Fitre Sadaka Mıdır; Fitre Sadakadır fakat borçlu olup kendisi yardıma muhtaç, malı olmayan kişilerin Fitre vermesi vacip değildir.

Fitre vermek üzerinden çok fazla gün geçmeden ve verilecek meblağ bekletilmeden biran evvel verilmesi en hayırlı olandır. Bu yüzden Beşir Derneği olarak dünyamızı etkisi alan Covid-19 gibi sıkıntılı bir süreçte ihtiyacı olanların hakkını teslim edebilmek ve fakirlerin yüzünü güldürebilmek için bütün özverimizle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Aldığımız her nefes bize kısıtlı süre içinde verilmiştir bu yüzden yarını beklemeden muhtaç olan herkesin yardımına koşmak için hazırız, bu yardımları hep beraber yaparak bir aile olabiliriz.