Fitre Derneklere Verilir Mi

Fitre Derneklere Verilir Mi

Ramazan Ayı’nda çaresiz vatandaşlara yardım eli uzatmak çok büyük sevap. Bu mübarek ayda ne kadar çok iyilik o kadar çok sevap anlamına gelir. Müslümanlar:

  • Oruç ibadetini özenli bir şekilde yerine getirir.
  • Yardıma muhtaç vatandaşlara yardım eli uzatır.
  • Fitreleri ile mübarek ayın hakkını verir.

Bu aşamada akıllara fitre derneklere verilir mi gibi sorular gelebilir. Özellikle de korona virüs salgınından kaynaklı olarak vatandaşlar bağışlarını uzaktan sunmayı tercih etmekte. Ve 2020 yılında fitrenin yardım derneklerine bağışlanması öne çıkmıştır. Bu şekilde muhtaç vatandaşlara ulaşanlar, aynı sevaba ortak olmaktadır.

Fitre Hangi Derneklere Verilebilir?

Beşir Derneği yardım faaliyetlerini herhangi bir kar amacı gütmeden sürdürmeye devam ediyor. Son derece güven veren dernek, uzun yıllardır destek projelerine imza attığı için de öne çıkmayı başarmıştır. Hal böyle olunca:

-Fitre: Fitre derneklere verilir mi sorusuna karşı ‘evet’ yanıtı verilir. Yani fitrenin bu yolla dağıtılmasının dinen herhangi bir sakıncası bulunmuyor. Aksine gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması sağlanıyor.

-Bağış: Tevbe süresinin 60. Ayetinde fitreye dair tüm esaslar belirtilir. Örneğin fitrenin nerelere verilmesi gerektiği ifade edilir. Bu mali yardımın tamamen ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması gerekir. Neyse ki Beşir Derneği ihtiyaç sahiplerine hakim durumda. Hal böyle olunca zekat ve fitre bağışlarına dair öne çıkmaktadır.

Derneklerde Mali İbadetler Nelerdir?

Beşir Derneği mali ibadetlerde başı çekmeyi başarmıştır. Nedeni ise uzun yıllardır yardım faaliyetlerini sürdürmesidir. Maddi durumu elverişli vatandaşların ihtiyaç sahipleri ile buluşmasına imkan tanıyan dernekler arasında. Hal böyle olunca:

  • Zekat ve fitre gibi mali ibadetler için tercih ediliyor.
  • İnfak ve sadaka ibadetlerinde de dikkate alınıyor.

Fitre derneklere verilir mi merak edenler Diyanet İşleri açıklamalarını dikkate alabilir. Bu sayede herhangi bir sakınca olmadığını anlayanlar bağışlarını sunabilir ve mali ibadetlerini yerine getirebilir. Günahlarının bağışlanmasını isteyen vatandaşlar, bu mübarek ayı mali ibadetleri ile taçlandırabilir. Oruç ibadetleri ve yardımları ile sevap kazanabilir.

Derneğe Fitre Nasıl Verilir?

Fitre derneklere verilir mi öğrenenler hemen harekete geçebilir. Yukarıda belirttiğimiz üzere dinen sakıncalı görülmeyen bu duruma karşı Beşir Derneği ile hemen görüşebilirsiniz. Dernek bünyesinde çalışma gösteren onlarca temsilci mevcut. Bu sayede mali ibadetlere açıklık getirmeniz uzun sürmez.

Müslümanlar İslam’ın emirleri arasında olan zekata dair bilgi sahibi olacaktır. Aynı şekilde fitre ve sadaka ele alınabilir. Tüm bu mali ibadetlere yönelik:

  • Güvenli ödeme kanalları ile harekete geçilebilir.
  • Ödemelere karşı yardıma muhtaç kişilere ulaşım sağlanır.

Dernek sosyal incelemelerde bulunur. İncelemelere karşı muhtaç vatandaşları ve aileleri belirler. Hepsine ilişkin toplanan bağışların iletilmesi esas alınır. Bu mübarek ayında gerekliliklerini yerine getirmek isteyenler hemen Beşir Derneği ile harekete geçebilir.

Bayrama Özel Dernek Faaliyetleri Nelerdir?

Ramazan Ayı için çeşitli yardım faaliyetlerine imza atılır. Mesela iftara karşı sıcak yemekten gıda paketlerine kadar tüm yardım faaliyetlerine imza atılır. Bunları takiben:

  • Zekat, fitre ve sadaka gibi mali ibadetler sürdürülür.
  • Bayramlık kıyafet desteğine yer verilir.

Yine aynı durumun Kurban Bayramı için de geçerli olduğunu unutmamak gerekir. Farklı olarak bu mübarek günlerde kurban bağışı da gerçekleşir. Vacip ve Sünnet kurbanlıklara dair paylar ele alınır. Paylar özenle paketlenir ve muhtaç ailelere ulaştırılır. Kısacası bayramlara dair çeşitli dernek faaliyetleri mevcut. Ve yapacağınız bağışlara karşı aralarından istediğinize dahil olmakta özgürsünüz. Böylece gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşır ve yanlarında olmayı başarırsınız.