Fitre Bağışı Yapılabilecek Dernekler

Fitre Bağışı Yapılabilecek Dernekler

Fitre, dinimizde yeri olan kişinin malları üzerinde ki hakkına karşılık ödediği maddi bedeldir. Kişi bu bedeli her yıl Ramazan ayı içerisinde fitre bağışı yapılabilecek dernekler aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırmalı. Hanefi mezhebinde vacip diğer mezhepler olan Şafii, Hanbeli ve Maliki mezheplerinde farz olan fitre bağış değildir, kişi fitresini vermekle yükümlüdür. 

İslam Dinin En Güzel Dayanışma Vesilesi Fitre

İslam dininin en güzel dayanışma vesilelerinden biri olan fitre, aynı hanede yaşayan herkes adına verilir, bakmakla hükümlü olunan, kendine bakacak maddi imkânı bulunmayan her aile ferdi için anne ve baba onun adına da fitre vermelidir. Fitre her yıl bir kişinin günlük karnını doyurabileceği rakam olarak Diyanet İşleri tarafından belirlenir ve Ramazan ayı içerisinde bayram namazı kılınmadan verilmelidir, Ramazan ayı başlamadan da fitre verilebilir bunun daha faziletli olduğu söylenmektedir. 

Gerçek İhtiyaç Sahibini Bilmek Gerekir

Fitre öncelikle yakınlarında ihtiyaç sahibi varsa onlara verilmelidir ancak zamanın şartlarına göre bu insanların tespit edilmesi çok kolay değildir, araştırmak gerçek ihtiyaç sahibi mi bilmek gerekir. Bu nedenle fitre verecek kişiler bu ibadetlerini sivil toplum örgütleri aracılığı ile yerine getirmekteler. Yüce Allah’ın ayetinde buyurduğu gibi insanlar iyilikte yarışmak için fitrelerini fitre bağışı yapılabilecek dernekler tarafından tespit edilmiş mazlumlara bağışlamaktadır. 

Saygın Ve Güvenilir Bir Hayır Kurumu

Uzun yıllardır ülkemizde faaliyet gösteren Beşir Derneği fitre bağışlarını kabul eden gerek yurt içinde gerekse yurt dışında ki ihtiyaç sahibi Müslümanlara ulaştıran saygın ve güvenilir bir hayır kurumudur. Hayata geçirdiği projeleri, düzenlediği etkinlikleri ile daha fazla iyilikseveri daha fazla ihtiyaç sahibi ile buluşturan hayra vesile olunmasını sağlayan Beşir Derneği 12 bölge müdürlüğüne bağlı temsilcilikleri ile ülkenin her ilinde faaliyet göstermekte. 

Beşir Derneğini Ziyaret Etmelisiniz

İnternet sitesinden, mobil uygulamasından, telefon numaralarından hatta adreslerini ziyaret ederek ulaşabileceğiniz kurum fitre bağışı yapılabilecek dernekler arasında önemli bir yerdedir. Türkiye’de bir dernek, birlik ya da vakıf gibi hayır kurumu veya sivil toplum örgütü 2860 sayılı kanuna göre Bakanlar Kurulu tarafından yetkilendirilir, İçişleri bakanlığının önerisi ile Bakanlar Kurulu kuruma yardım toplama yetkisi verir. 

Onlarca Bağış Ve Yardım Seçeneği

Bu bağlamda Beşir Derneği de 2013 yılı itibari ile kamu yararına çalışan dernek statüsü hakkını elde etmiş, 2018 yılında da izin almadan yardım toplama hakkına sahip olmuştur. Onlarca bağış ve yardım seçeneği sunan Beşir Derneği fitre vermek için en uygun sivil toplum örgütü çünkü tüm çalışmalarında şeffaflığa ve hesap verebilirliğe azami ölçüde titiz davranmaktadır. Dernek bağış yapanlara hazırladığı program çerçevesinde yaptıkları hayrı takip etme olanağı sağladığı gibi tüm denetim raporlarını da yayınlayarak ne kadar doğru bir dernek olduğunu ortaya koymaktadır. 

Peygamberimizin Yolunda Yürüyor

Peygamber Efendimiz (sav) tüm hayatı boyunca iyilik ve hayır yaparak Müslüman âlemine iyiliğin önemini anlatmıştır, Beşir Derneği de Peygamberimizin bu tavrını kendisine düstur edinerek onun yolunda yürüyor ve dünya coğrafyası üzerinde ki ihtiyacı olan Müslümanlara bağışçılarının katkısı ile iyilik yapmaya devam ediyor. Bu yüzden fitre bağışı yapılabilecek dernekler konusunda fitre bağışını yapacak dernek arayanlar öncelikle Beşir Derneğine gelmekte.