Diyanet Kurban Bayramı Hutbesi

Diyanet Kurban Bayramı Hutbesi

Her hafta Cuma hutbesi okunur ve vatandaşların nasihatleri değerlendirmeleri sağlanır. Yine bu durumun dini bayramda da ele alındığını belirtmek gerek. Yani Ramazan ve Kurban bayramları için hutbeler hazırlanır. Şimdilerde Diyanet Kurban Bayramı hutbesi merak halinde geldi. Bu konuya ilişkin detaylar ile şöyle:

  • Bayram sabahında hutbenin okunması söz konusudur. 
  • Namazı takiben dualar ve nasihatler arka arkaya sıralanır. 

Cuma hutbesinden farklı yanları bulunmaktadır. Örneğin bayram namazında okunun hutbenin sünnet olduğunu unutmamak gerekir. Haricinde hutbenin tekbir eşliğinde başlaması esas alınır. Bu farklılıklar eşliğinde her bayram sabahında nasihatler ele alınır ve vatandaşların bilgilendirilmesi sağlanır. 

Kurban Bayramı Hutbesi Nasıl Hazırlanır?

Diyanet Kurban Bayramı hutbesi son zamanlarda en çok merak edilen hususlar arasında. Öyle ki Kurban Bayramı yaklaşıyor. Tam tarih 31 Temmuz Cuma olarak belirlenmiş ve takvimler eşliğinde sergilenmiştir. Beraberinde ise hutbeye dair merak edilenler şöyle:

-Hazırlık: Hutbeye dair belirli bir hazırlık aşamasına yer verilir. Ve bu süreçte Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü çalışma gösterir. 

-Hutbe: Yukarıda belirttiğimiz gibi hutbe namazı takiben okunur. Türkiye geneline yayılacak şekilde tek bir hutbe belirlenir. Yani bütün camilerde tek bir dua ve nasihat sergilenir. Bütün şehirlerden Müslüman vatandaşlar hutbeyi dinler. 

Kurban Bayramı Hutbesi Nasıl Okunur?

Diyanet İşleri Başkanlığı önderliğinde hutbenin okutulmasına dair temel şartlar ifade edilmiştir. Diyanet Kurban Bayramı hutbesi için başta müezzinlere bilgi vermeyi ihmal etmez. Öyle ki hutbeler müezzinler eşliğinde okutulmaya başlar. Bunun üzerine:

  • Namazın arkasından okutulması esas alınır. 
  • Müslümanlar 3 kez tekbir getirir. 
  • İmam dualar eşliğinde hutbeye çıkar ama oturmaz. 

Cuma namazından farklı hususlar ele alınır. Yine imamın tekbir getirmesi ve dualar eşliğinde hutbeye hazırlanması söz konusudur. Duaları takiben Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan hutbe metnine geçilir. Metnin tamamlanması ile beraber yine dualara yer verilir. Hatta Türkçe olacak şekilde de son dualara geçilir. Bu hususlar neticesinde gerekli nasihatler ifade edilir ve hutbe tamamlanır. 

Kurban Bayramı Hutbesi Ne Zaman Yayınlanır?

Önceden de belirttiğimiz üzere Diyanet Kurban Bayramı Hutbesi adı üstünde bayrama yakın tarihte yayınlanır. Ve sabah kılınan namazı takiben okunması sağlanır. Bu şekilde kurbanın faziletlerinden yardımlaşmanın önemine kadar tüm hususlar ayrı ayrı ele alınır. 

Kurban ibadetini yardımlaşma ile taçlandırmak isteyenlere yol gösterilir. Örneğin bu alanda çalışma gösteren dernekler ile hemen iletişime geçilebilir. Bunlar arasında başı çeken Beşir Derneği, kurban kesin organizasyonları ile adını duyurmayı başarmıştır. Neticesinde:

  • Hayırsever vatandaşların bağışlarını kabul etmektedir. 
  • Bağışlara karşı yurtiçinde ve dışında çalışmalara yer verilmektedir. 

Beşir Derneği yardıma muhtaç vatandaşların her daim yanında olmayı ihmal etmez. Gıdadan nakdi yardıma tüm hususlar ayrı ayrı ele alınır. Yine kurban kesimi faaliyetleri üzerine de açıklamalara yer verilmiş, hayırsever vatandaşların yönlendirilmesi esas alınmıştır. 

Kurban Bayramı Yardımlaşma Dernekleri Nelerdir?

Beşir Derneği kurban kesim organizasyonları ile yardıma muhtaç vatandaşlara umut olmaya devam etmekte. Hatta sadece bununla sınırlı kalmayıp çoğu yardım faaliyetine imza atan hayırsever derneklerden bir tanesidir. 

Dernek toplanan bağışlar eşliğinde yetimhanelere ve medreselere yardım sunmayı ihmal etmez. Ülkemizden ziyade yurtdışında da yardımlaşma faaliyetlerini sürdürür. Böylece:

  • Bağışçıların hayır duası almasına aracılık eder. 
  • Yardıma muhtaç vatandaşların yanında olmayı ihmal etmez. 

Çocuklardan ihtiyarlara herkese umut dağıtır. Ve bu umutların günden güne artış göstermesi bağışçılara bağlıdır. Hayırsever vatandaşlar hemen dernekle iletişime geçerek bağışlarını sunabilir, bu yardımlaşma ağına katılım gösterebilir.