Çanakkale Kurban Bayramı Namaz Saati

Çanakkale Kurban Bayramı Namaz Saati

Bayramlar hemen herkes tarafından sevinçle beklenmesi ve mutlu bir şekilde geçirilmektedir. Dini bayramlar ise manevi değerleri ile daha fazla ön plana çıkarlar. Müslümanlar için 2 tane önemli dini bayram bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Ramazan Bayramı, 1 tanesi ise Kurban Bayramı. Kurban Bayramı her yıl dünya üzerindeki milyonlarca Müslümanlar tarafından sevinçle bekleniyor. Özellikle yardıma muhtaç Müslümanlar yardıma ulaştıkları için Kurban Bayramı’nı dört gözle beklemektedir. Müslümanlar için oldukça büyük önem taşıyan Kurban Bayramı bayram sabahında kalınan Kurban Bayramı namazı ile başlar. Kurban Bayramı namaz saatleri her şehir için farklı belirlenmektedir. Namazı kaçırmak istemeyen Müslümanlar tarafından bayramın yaklaştığı bugünlerde namaz saati merak konusu olmaktadır. Çanakkale Kurban Bayramı namaz saati 06.45 olarak belirlenmiştir.

Neden Bayram Namazı Kılınır?

Bayramlar insanların birlik ve beraberlik içerisinde olduğu, yoksullara yardım eli uzatılan, elde olanlara şükredilen günlerden oluşmaktadır. Birlik ve beraberlik ruhunun hissedebilmesi için bayram namazı Müslümanlar için önem taşımaktadır. Her şehir için namaz saatleri farklı olarak belirlenmektedir. Çanakkale Kurban Bayramı namaz saati 06.45 olarak duyurulmuştur.

Bayram namazının camide bir imam eşliğinde ve cemaat ile birlikte kılınması uygun görülür. Çünkü Müslümanlar arasındaki birlik ve beraberlik ruhunun en çok hissedildiği ve insanlar ile Allah arasındaki bağın en çok güçlendiği kutsal mekanlar camilerdir. Bayram namazı için camide bulunan cemaat birbirleri ile bayramlaşır ve birbirine iyi davranır. Bu yüzden bayram namazı öncesinde ve sonrasında Müslümanların birbirlerine güler yüz göstermesi ve yardımsever bir davranış içerisinde olmaları önem taşımaktadır.

Kurban Bayramı’nda Yardımlaşma ve Dayanışmanın Önemi

Kurban Bayramı’nda yardımlaşma ve dayanışmanın önemi Allah rızası için kesilen kurbanın ihtiyaç sahipleri ile paylaşılması noktasında öne çıkıyor. Bayram sabahında bayram namazı ile bayram sevinci karşılanır. Çanakkale Kurban Bayramı namaz saati 06.45 olarak belirlenmiştir. Namaz öncesi ve sonrası Müslümanlar birbirlerine iyi davranarak ve iyi dileklerini ileterek sevapta bulunur. Fakat Kurban Bayramı’nın asıl sevabı yoksullara yardım eli uzatma konusunda öne çıkar. Kurban eti kesildikten sonra sevabın çoğalması için ihtiyaç sahibi kişiler ile paylaşılması ve yoksulların doyurulması gerekmektedir.

Dernekler ile Kurban Bağışı

Kurban Bayramı’nda farklı sebepler ile kendi kurbanını kesmeyecek olanlar veya kurban kesmesine rağmen çevresinde ihtiyaç sahibi kimseyi bulamayanlar kurban bağışlarını kurban bağışı kabul eden güvenilir dernekler aracılığı ile yapmayı tercih etmektedir. Bu dernekler arasında bulunan Beşir Derneği bağışları dünya çapında ihtiyacı olanlara ulaştırmak için büyük çaba gösteriyor. Bağışların tüm dünya üzerindeki ihtiyaç sahibi Müslümanlara ulaşması için yoğun bir çaba sarf edilmektedir. İhtiyaç sahibi insanlara ulaşma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız siz de kurban bağışlarınız için Beşir Derneği ile iletişime geçebilirsiniz.

Kurban Bayramı’nda Yapılması Gerekenler

Bayramdan bir gün önce yani arefe günü oruç tutulması sık karşılaşılan bir ibadettir. Bayramın ilk günü ise bayram namazı ile kutlamaya başlanır. Çanakkale Kurban Bayramı namaz saati diyanet tarafından 06.45 olarak bildirilmiştir. Namazda dualarını eden ve birbirleriyle bayramlaşan Müslümanlar namaz sonrası ölmüşlerinin kabirlerini ve akrabalarını ziyaret eder. Kurban eti kesenler tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaşılarak bayramda karınlarının doyması ve mutlu olmaları sağlanır. Kurban eti kesmeyip durumu müsait olanlar kurban bağışı için derneklerden yardım alabilir. Dünya çapında bağış organizasyonları düzenleyen Beşir Derneği bu konuda güvenilir bir dernek olarak ön plana çıkmaktadır. Kurban Bayramı’nda yoksulları sevindirerek sevap işlemek için Beşir Derneği ile iletişime geçip bağışlarınızı iletebilirsiniz.