Bu Sene Kurban Bayramı Ne Zaman

Bu Sene Kurban Bayramı Ne Zaman

Kurban sözlükte ‘yaklaşmak’ anlamına gelir. Buna karşı dini hükümlerinden de söz etmek gerek. Şöyle ki Allah’a yaklaşmak adına gerçekleşen temel ibadetlerimiz arasında boy gösterir. Ve merak edenler bu önemli güne dair tüm detayları öğrenmek ister. Örneğin bu sene Kurban Bayramı ne zaman sorusuna karşı:

  • 30 Temmuz Perşembe günü bayramın arefesidir.
  • 31 Temmuz Cuma günü ise birinci olarak ifade edilmekte.

Toplamda 4 gün sürecek olan bayram, Temmuz’un sonu ile Ağustos’un başını kapsıyor. Sırasıyla 31 Temmuz, 1 Ağustos, 2 Ağustos ve 3 Ağustos olarak ele alınır. Bu günlere denk gelecek şekilde kurban ibadetinizi gerçekleştirebilir, yoksun ailelerin yanında olabilirsiniz.

Kimler Kurban İbadeti Yapabilir?

Bu sene Kurban Bayramı ne zaman öğrenen Müslüman vatandaşlarımız, ibadet için hazırlıklara başladı. Dini usullere uygun bir şekilde kurbanlıkla temin edildi ve geri sayım başladı. Neticesinde:

-Vatandaşlar: Akıl sağlığı yerinde olanlar kurban ibadetini yerine getirebilir. Dini ölçülere bağlı olarak maddi durumu elverişli olan vatandaşlar Allah’a yakınlaşmak amacıyla ibadetini usullere uygun bir şekilde yerine getirebilir.

-İbadet: Takvaya ermek isteyen Müslüman kardeşlerimiz kurban ibadetine fazlasıyla önem vermekte. Teslimiyet günü olarak ifade edilen Kurban Bayramı, ibadetlerin en büyüğünü sembolize eder. Hatta bu anlamlı günde yoksul ailelerin yanında olmayı da ihmal etmemekte fayda var. Kurban ibadetini tam anlamıyla yerine getirmek isteyenler bağış faaliyetlerine de katılmalıdır.

Kurban Kesim Organizasyonları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kurban ibadetinden büyük bir sevap kazanmak için muhtaç aileleri unutmamaya gayret etmek gerekir. Bu sene Kurban Bayramı ne zaman öğrenen vatandaşlar beraberinde dernekleri ele alabilir ve bağış faaliyetlerine geçebilir. Örneğin:

  • Beşir Derneği uzun yıllardır bağış kurban organizasyonlarına yer verir.
  • Vekaleten kurban bağışı gerçekleşir ve çeşitli bölgelere dağıtıma geçilir.

Dernek sadece yurtiçinde yardım faaliyetlerini sürdürmez. Aynı zamanda yurtdışında ki Müslüman kardeşlerimizin izinden gitmeyi ihmal etmez. Örneğin Suriye, Lübnan ve Arakan kampları bunlar arasında boy gösterir. Yardıma muhtaç kişilerin yurdu ya da mezhebi göz önünde bulundurulmaz. Herkese yardım eli uzatılır ve bağışlardan faydalanmaları sağlanır.

Vekaleten Kurban Kesimi Nasıl Gerçekleşir?

Bu sene Kurban Bayramı ne zaman sorusuna yanıt bulmanız uzun sürmez. Hemen arkasından kurban kesim organizasyonlarından bağışlara kadar bütün hususları ele almakta özgürsünüz. Bu yönde sevap kazanmak isteyen hayırsever vatandaşlar, Beşir Derneği tarafından karşılanıyor. Dernek kesintisiz olarak yardım faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.

Örneğin vekaleten kurban kesimi gerçekleşir ve yardıma muhtaç ailelerin bu anlamlı günde rahat etmeleri sağlanır. Adı üstünde sizin adınıza kurban kesimi gerçekleşir. Neticesinde uygun paylar haline getirilir ve dağıtımı gerçekleşir. Yardım organizasyonu ile:

  • İhtiyaç sahiplerinin gıda ihtiyaçları karşılanır.
  • Yetim, öksüz, çocuk ya da yaşlı herkesin faydalanmasına özen gösterilir.

Yurtdışında Kurban Bağışı Yapılır Mı?

Önceden de belirttiğimiz üzere kurban bağışı sadece ülkemizi kapsamıyor. Takiben yurtdışına yönelik yardım faaliyetlerine de yer verilir. Mesela:

  • Afrika ve Asya ülkelerine dair yardım organizasyonları mevcut.
  • Balkanlar da yine organizasyonlarda göz önünde bulundurulur.

Hayır duası kazanmak isteyen vatandaşlarımız hemen Beşir Derneği ile iletişime geçebilir. Ve kurban kesim organizasyonlarına dair tüm merak ettiklerini sorgulayabilir. Mesela güven vermek adına video kayıtlarına yer verilmesi dikkatlerden kaçmıyor. Vekalet veren kişiler bu kayıtlara ortalama 1 ay içerisinde ulaşıyor. Ve organizasyonun nasıl sürdürüldüğünden haberdar olabiliyor. Kısacası akıllara takılan pek çok hususa açıklık getirilir. Ve kurban ibadetinin eksiksiz bir şekilde gerçekleşmesine özen gösterilir.