Briket Ev Nedir?

Özellikle Suriye İç Savaşı nedeniyle yaşanılan yerinden edilmeler konusu briket ev konusunu gündeme getirmiştir. Briket evler çadırda yaşayan aileler için alternatif olarak tasarlanmış evlerdir. Bu evler dayanıklı ve güvenilir olduğu için derme çatma çadırlarda yaşanılan sorunların yaşanmamasına olanak sağlamaktadır. Kişilerin kar, yağmur, rüzgar gibi olumsuz hava şartlarından korunmasını imkan vermektedir. Briket evler ayrıca sunduğu mutfak ve tuvalet olanaklarla da çadırda yaşamanın aksine kişilerin insan onuruna yakışır bir hayat sürmesini sağlar.

 

Briket Ev Maliyetleri

 

Kullanılan malzemelerin kalitesi ve miktarı briket ev maliyetini belirleyen temel faktörlerin başındadır. Briket evler sundukları ısı ve ses yalıtımı ile kişilerin olumsuz doğa koşullarından en az şekilde etkilenmesini sağlarlar. Bu sebeple özellikle son yıllarda briket ev yapımına ilişkin faaliyetler ciddi derecede artmıştır. Briket ev maliyetleri ayrıca evin yapılacağı yerlerdeki ekonomik koşullardaki farklılıklara göre de değişiklik gösterebilir. Tüm bunların dışında briket ev maliyetlerini belirleyici faktörlerden diğerlerini ise evlerin altyapı ve üstyapı çalışmaları oluşturmaktadır. Evler tamamlandıktan sonra yapılan çevre düzenlemesi de diğer bir maliyet kalemi olabilmektedir.

 

Briket Ev Fiyatları

 

Briket ev fiyatları maliyet artması ya da azalmasına göre seneden seneye değişkenlik gösterebilir. Yapım için kullanılan malzemelerin kalitesi de maliyetle beraber fiyatı da etkileyebilmektedir. Savaş dolayısıyla evlerini terk etmek zorunda kalan kişiler için de briket evler tercih edilebilmektedir. Özellikle Suriye’deki iç savaş nedeniyle yaşanılan yerinden edilmeler dolayısıyla bölgeye briket ev bağışları ile insanlara briket evler hediye edilebilmektedir. Beşir Derneği bölgede yürüttüğü faaliyetlerinin bir parçası olarak briket ev bağışı kabul etmektedir. Beşir Derneği’nin bir briket ev fiyatı 7500 TL’dir.

Briket Ev Yapımı

 

Beşir Derneği bünyesinde gerçekleştirilen briket ev yapımı şu şekilde gerçekleştirilmektedir; Öncelikle tespiti yapılan yere inşaat projesi hazırlanmaktadır. Zemin taş dolgu ile tamamlanarak üzerine konulan demirler beton ile desteklenir. Bu zeminin üzerine ise briket blok duvarlar örülmekte ve bu şekilde aynı işleme devam edilerek briket ev yapımı tamamlanmaktadır. Beşir Derneği’nin Briket ev yapımı depreme dayanıklı olacak şekilde gerçekleştirilir. Evler de birbirine yakın olacak şekilde inşa edildiğinden evlerin duvarları soğuk hava gibi olumsuz hava şartlarından etkilenmesini azaltmaktadır. Evlerin, çimento, beton, demir ve buna benzer diğer işlemleri de gerçekleştirildikten sonra altyapı ve üstyapı çalışmaları da tamamlanarak briket ev yapımı neticelendirilir.

 

Briket Ev Özellikleri

 

Beşir Derneği’nin Suriye’de devam eden briket ev projeleri bünyesinde yapımları süren briket evlerin özellikleri şöyledir:

  • 40 m2 oturum alanı,
  • 2 oda,
  • Avlu,
  • Mutfak,
  • Banyo ve tuvalet
  • Su tankı ve su tesisatı
  • Foseptik altyapı 
  • Zemin ve tavanı beton kaplama 
  • Pvc kapı ve pencere

 

Briket Ev Bağışı

 

Beşir Derneği briket ev bağışı konusunda en güvenilir ve en çok tercih edilen kurumların başındadır. Dernek bünyesinde halihazırda İdlib’in Killi 2 bölgesinde devam eden 7.500 kişilik “Briket Ev ve Sosyal Yaşam Alanı” projesi sürmektedir. Sizler de Beşir Derneği online bağış kısmında bulunan “Briket Ev Bağışı” bölümüne tıklayarak ya da TR 6000 0100 0784 5746 1050 5133 iban numaralı Ziraat bankası hesabına açıklama kısmında “Briket Ev” yazılı şekilde bağışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.Donate

Briket Ev Nedir?

Briket Ev (İdlib)

EKLE