Bir Yetimin Başını Okşayan

Bir Yetimin Başını Okşayan

Bir yetimin başını okşayan Müslüman'ın, değmiş olduğu saç teli kadar sevap sahibi olması dinimizde açık bir biçimde belirtilmiştir. Yetimlere özel bir ilgi ve alaka vardır. Çünkü onlar, babalarını farklı nedenlerden dolayı kaybetmiş ve hayat mücadelesinde yalnız kalmışlardır. Dinimiz, yetimlere sadece şefkatle yaklaşılması gerektiğini ifade etmemiş, aynı zamanda onların korunmasının da gerektiğini belirtmiştir. Beşir Derneği, bu konuda çok farklı projelere imza atarken, sizlerin de her daim katkıda bulunmasını istiyor.

Yetimlerle Alakalı Hadis ve Ayetler Nelerdir?

Bir yetimin başını okşayan, aynı zamanda bir ibadet etmiş gibi hayır sahibi olacağı, dinimizin yetimlere olan bakış açısını son derece açık bir biçimde ortaya koymasından dolayı önemlidir. Bu konuda birtakım hadisler ve Allah'ın kelamı olan Kur'an ayetleri şunlardan bahsediyor;

  • Allah'tan korkması gerekildiği birçok hadiste belirtilmiştir. Allah’a karşı yapılan her günah büyüktür ancak bazı günahlar vardır ki bunlar azap bakımından diğerlerinden daha şiddetlidir. Bunlardan birisi yetim hakkı yemektir. Yani bunların haklarını almak, kötülük ve fenalık eden kişilerin sonu pek de hayırlı değildir.
  • Yetimlerle alakalı hadisler içinde yer alan bir diğer hadis ise “Yetime vurulduğu zaman onun ağlamasından ötürü Rahman’ın arşı titrer” hadisidir. Bu da bizlere yetimlere zarar verenlerin Rabbine karşı çok büyük bir kusur işlediğini göstermektedir.
  • Bunun yanı sıra yetime bakmanın çok büyük bir sevap olduğu da birden çok yerde ifade edilmiştir. Buna göre yetim bir kişiye bakan, o çocuk hayatını kurtarana kadar ona sahip çıkanların cennetle müjdelendiğini görmekteyiz. 

Yetimlere Neden Yardım Etmek Gerekiyor?

Bir yetimin başını okşayan bu sayede çok büyük bir sevabın da sahibi olur. Yetimlere neden yardım edilmesi gerektiğinin yanıtı yukarıda ayrıntılı bir biçimde vermiş olduğumuz örneklerdir. Yani Allah, hem kutsal kitabımızda bunu ifade etmiştir hem de Peygamber efendimiz yetimlerin korunması gerektiğini defalarca belirtmiştir. Günümüze ulaşmış olan hadislerin bir kısmında bununla alakalı hükümler mevcuttur. Yetimler sahipsiz kimselerdir. Babaları başlarında olmadıklarından dolayı birçok farklı tehlikeye açıktırlar. Bundan dolayı onların korunması şarttır. Dinimiz bunu emretmiştir. Aynı zamanda yetimin ahını almak, bir Müslüman'ın en çok korkması gereken şeydir. 

Beşir Derneği Yetimhane Projesi Nedir?

Yetimlerin günümüzde karşı karşıya kaldıkları en büyük sorun her daim barınmadır. Birçok yetim bu konuda zorluklarla boğuşuyor. Böyle durumlarda kulaklarımızı tıkamak ve hiçbir şey olmamış gibi davranmak son derece yanlış bir tavır olacaktır. Beşir Derneği de bunu çok iyi bildiği için dünyanın değişik yerlerine yetimhaneler inşa etti. Endonezya sınırları içinde yer alan büyük yetimhaneyi inşa eden dernek, yetimlerin umudu oldu. Bunun yanı sıra her daim eğitim almalarını sağlayabilmek adına bir de medrese yaptı. Somali'deki çok geniş bir arazi üstüne kurulmuş olan yetimhane de bunun güzel bir örneği. Bu konuda en son olarak Filistin'de bir ana okulu yapıldı. Birçok öğrenci burada öğrenimine devam etmekte.

Beşir Derneği Hamilik Projesinin Ayrıntıları Nelerdir?

Beşir Derneği sitesine girerek, bir yetimin hamisi olabilirsiniz. Bu konuda başlatılmış olan proje, aylık yardım mantığına dayalı olarak devam etmekte. Onların sesi olun ve ihtiyaçlarını giderin.

Beşir Derneği Bayramlık Giysi Projesi Nedir?

Bir yetimin başını okşayan Mümin, çok sayıda sevap kazanır düsturu üzerinden hareket eden dernek, bayramlık giysi projesiyle yetimleri sevindiriyor. Siz de onların en güzel kıyafetlerle bayrama merhaba demesini sağlayabilirsiniz.