Beşir Derneği Akika

Beşir Derneği Akika

Akika, yeni doğan çocukların başındaki tüydür. Yüce dinimiz İslam'a göre, çocuk sahibi olduktan sonra Allah'a şükür için akika adı verilen kurbanı kesmek sünnettir. Bunun zamanı ise doğumdan sonraki 7.gün olarak belirlenmiştir. Bu konuda vekalet verebilir ve kesilecek olan kurbanın yardıma muhtaç olan kişilere ulaşmasını çok kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz. Beşir Derneği akika kurbanı kampanyasına katılım sağlayın.

Akika Kurbanı Nedir?

Beşir Derneği akika kurbanı, İslam inancı içinde yer alan ve son derece eski olan bir gelenektir. Yeni doğmuş olan bebeklerin başında bir miktar saç vardır. İşte buna akika denilir. Yedinci günün sonrasında saçlar ya da tüylerin bir kısmı veya tümü tıraş edilir. Daha sonra isim koyulur. Bunun ardından ise Allah'a şükretmek için kurban kesilir.

Akika Kurbanı Hakkındaki Hadisler Nelerdir?

Kurban ibadeti, Hz. İbrahim'in oğlu Hz. İsmail'i Allah'a kurban edeceği vakit, gökten gelen ve Allah tarafından yollanan koç ile başlamıştır. Bunun yeri kutsal kitabımızda açıktır. Akika kurbanı ise hadislerde geçer. Hz. Aişe annemizin rivayetine göre; Hz. Muhammed Mustafa Efendimiz, kız çocuğunun doğumundan sonra 1, erkek çocuklar için ise 2 tane akika kurbanı kesilmesini açık bir şekilde emretmiştir. İbn Mace'de geçen bu hadisin yanı sıra aynı zamanda Tecrid-i Sarih Tercümesi içinde de bu kurban türüyle alakalı ifadeler söz konusudur.

Buna göre yine Hz. Aişe annemizden rivayet olunduğu üzere; Hz. Muhammed Mustafa Efendimiz; kızı Hz. Fatma ve damadı Hz. Ali'den olan torunları Hüseyin ve Hasan için, doğumlarından tam 7 gün sonra akika kurbanı kesmiştir. Hemen ardından da torunlarının isimlerini koymuştur.

Akika Kurbanı İçin Nasıl Vekalet Verebilirsiniz?

Beşir Derneği akika kurban kesimlerini usullere uygun bir şekilde yapmaktayız. Bunun için oluşturduğumuz bir program söz konusu. Nerede ihtiyaç varsa kesim ve ardından yapılacak olan dağıtım da orada olur. Vekaleten yapılacak olan işlemlerde en geç 60 günlük bir süreç içinde kesim tamamlanır. Bunun hemen ardından kısa mesaj ile tarafınıza bilgilendirme yapılır.

Vekalet vermek işlemleri ise son derece kolaydır. Online sitemiz üzerinden ilgili kutucuğu işaretlemek yeterlidir. Bunun ardından site üzerinden hemen ödemeyi yapabilirsiniz. Banka havalesi veya EFT sistemlerinin kullanımı da mümkündür. Dernek olarak tüm kurban kesim sürecini hem fotoğraf çekimi hem video kaydı ile kaydediyoruz. Vekalet kağıdı üstünden isminiz okunuyor ve buna dair özel klip sizlere sunulmakta. Son derece şeffaf bir süreç söz konusu.

Akika Kurbanında Aranan Özellikler Nelerdir?

Beşir Derneği akika kurban kesimlerin belirtilmiş olan şartlara göre yapmaktayız. Bunun için hayvanlarda aranılan özellikler şöyledir;

  • Dişleri düşmüş ya da bir veya iki gözü olmayan hayvanların akika kurbanı olması gibi bir durum söz konusu değildir.
  • Aynı zamanda akika kurbanı olacak hayvanın boynuz kısmında kırıkların bulunmaması şarttır. Özellikle kökünden kırılmış boynuza sahip bir hayvan kurban edilemez.
  • Hayvanın memelerinin uçlarının kesik olmamasına dikkat edilir.
  • Tüm bunların ardından en uygun olan hayvan seçilir.
  • Vekalet işlemlerinin ardından kesim yapılır ve tamamlanır.
  • Daha sonra etin dağıtımı gerçekleştirilir.

Beşir Derneği akika kurban kesimleri her daim dinimizin emrettiği gibi yapılır. Bu konuda deneyimli olan kasaplar sürecin en başından en sonuna kadar hazır bulunurlar. Hem kesme hem de dağıtım işlemleri son derece özenli bir şekilde tamamlanır. Siz de hayır işlemek, sevap kazanmak ve aynı zamanda muhtaç insanların doymasını sağlamak için bağışınızı hemen gerçekleştirebilirsiniz.

Online akika kurban bağışı için tıklayın