Bağış Yapmak Kurban Kesmek Olur Mu?

Bağış Yapmak Kurban Kesmek Olur Mu?

Kurbanın Hükmü Nedir?

Kurbanı bağış yapmak kurban kesmek olur mu sorusunun cevabına geçmeden önce kurbanın hükmünü öncelikle anlayalım. Kurban kesmek konusunda mezhepler arasında itilaf vardır. Hanefi mezhebinde İmam-ı Azam Ebu Hanife’ye göre kurban kesmek vaciptir. Diğer üç mezhepte ise kurban kesmek sünnettir. Vacip olduğunu söyleyenlerin delilleri daha kuvvetlidir. Rabbimiz Kevser Suresinde buyuruyor ki, “Biz sana çok hayır verdik. Rabbin için farz olan namazlarını kıl (kurban bayram namazı) ve kurban kes” buyurmuştur. Bir amelin vacip olması için sadece o hususta emir olması ya da o hususta teşvik olması yetmez. Telkinde tehdit de olması gerekmektedir. Peygamber efendimiz (S.A.V) hadisi şerifinde buyuruyor ki; “genişlik ve maddi imkân bulup da kurban kesmeyen insan, camimize yaklaşmasın” buyurmuştur. Burada ince bir tehdit de söz konusu olduğu için bir emrin, faziletli amelin vacip olması söz konusu olmuştur. Peygamber efendimiz başka bir hadisinde ise “kurbanlarınızı kesin, çünkü atamız İbrahim (a.s.) da böyle yapmıştır.” buyurmuştur.

Fakat diğer mezheplerde sünnet olması, diğer terk edilebilen normal sünnetler gibi olduğu anlamına gelmemektedir. Diğerlerinden güçlü bir sünnettir. Terkine ruhsat verilmeyen bir sünnettir. Yani ister yap ister yapma gibi izin verilmeyen bir sünnettir. Fıkıhta kurban kesmek İslam nişanı olarak kabul edilmiştir.

Vekâlet Vererek Kurban Kestirilir Mi?

Vekâlet vererek derneklere, vakıflara, hayır kurumlarına bağış yapmak kurban kesmek olur mu sorusunun cevabı kurban kesip bağışlamak isteyenler tarafından araştırılmaktadır. Hayır kurumlarına, derneklere ve vakıflara kurban bağışı yapmak caizdir. İslami Kurallara göre izin verilmiştir, iyidir. Ancak vekâlet verilmesi şartı kesinlikle bulunmaktadır. Vekâlet verince de mutlaka yanında olmak gibi bir şart söz konusu değildir. Çocuklarımız ve biz İbrahim (A.S) olayını hayali bir olay gibi hatırlamamalıyız. Ayrıca kurban kesilmesinin ve paylaşılmasının, farklı ülkelerdeki insanlara bağış yapılması, İslam kardeşliği ve insani değerleri bakımından önemi bulunmaktadır.

Beşir Derneği dünyadaki yardıma muhtaç ülkelere kurban bağışlarınızı götürmektedir. Bağış yapmak kurban kesmek olur mu sorusunun cevabı olarak Beşir Derneği kurban bağışlarınızı fakir ülkelerdeki gariban insanlara dağıtarak insani ve kardeşlik duygumuzun değerlerimizin güçlendirilmesine katkı sağlamaktadır.

Bağışlanan Kurbanlar Nasıl Gönderilmeli?

Yurt dışına, özelikle Afrika ülkeleri gibi yaşam kalitesinin son derece düşü olduğu yerlerde insanların evlerinde elektrik bile olmadığı için buzdolabı gibi araçlar bulunmamaktadır. Dolayısıyla paylaşılan etler sadece o gün yenip tüketilen bir yardım olarak kalmaktadır. Bu da hiç olmamasından iyi bir yardımdır. En azından oradaki insanların bir nebze olsun yüzleri gülmektedir. Yapılan yardımların, bağışlanan kurbanların etlerinin aslında konserve türüne dönüştürülüp oralardaki köylerin yıl boy yararlanabileceği şekilde tasarlanıp gönderilmesi daha güzel olacaktır.

Kurban bağışı yapmak kurban kesmek olur mu sorusunun cevabı, kurban bağışı yaparak kurban kesmiş olunur. Tamamen geçerlidir ve aynı zamanda caizdir. İstendiği zaman tamamı bağışlanır, istendiği zaman ise bir kısmı kendine, bir kısmı yardıma muhtaç kişilere dağıtılarak pay edilir.

Dernek Üzerinden Kurban Bağışı Yapılır Mı?

Beşir Derneği olarak kurban bağışlarınız dilerseniz yurt içinde, dilerseniz yurt dışında ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Bağışın yapıldığı andan dağıtımın yapılıp bitirildiği ana kadar olan tüm süreçte atılan her adım hakkında bilgilendirilirsiniz. Tüm kesim işlemleri İslami kurallara göre yapılmaktadır. Ensar mantığı ile Müslüman olsun olmasın tüm ülkelere yardım etmeye hazırız. Sizlerin bağışları ile daha da fazla insana ulaşmak, onları biraz da olsa mutlu edebilmek, yaralarını sarabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.