Arama Kurtarma

Arama Kurtarma

Arama kurtarma, doğal afet, büyük hasarlı doğa olayları ya da büyük bir kaza sonucu ile kaybolan insanların bulunması ve kurtarılması için yapılan işlemlere arama kurtarma, bunun için verilen eğitimlere de arama kurtarma eğitimi denmektedir. Özellikle ülkemiz coğrafi olarak deprem kuşağının üzerindedir. Aktif fay hatları üzerinde olması sebebiyle her an deprem olma riski ile karşı karşıyadır. Bu yüzden arama kurtarma anlamında önceden eğitimli kişilerin bulunması hayati önem taşımaktadır. Arama kurtarma eğitimi alan kişi sayısı ne kadar çok arttırılırsa o kadar iyi olacaktır.

Acil durumlarda ve doğal afetlerde acilen müdahale edilmesi gerekmektedir. Can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi ya da en aza indirgenebilmesi için arama kurtarma eğitimi alan kişi sayısı arttırılmalıdır. Bazı şirketler ve işletmeler kendi içerisinde personellerinin arama kurtarma eğitimini almasını sağlamaktadır. Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri arama kurtarma eğitimleri vermek üzere bakanlık tarafından yetkilendirilmiştir. Ayrıca ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından iş güvenliği eğitimi de verilmekte ve bu şekilde şirketin içerisinde olabilecek olumsuz durumlara karşı da eğitim alınmış olmaktadır. Bu birimde arama kurtarma eğitimi ile birlikte arama kurtarma tahliye eğitimi de verilmektedir. Eğitimler verilirken uygulamalı olarak öğretilmektedir. 

Eğitimde gerçekleşen doğal afet sonrasında oluşabilecek maddi hasarlarda insanlara yardım etmek ve afet bölgesinde nasıl aktif bir şekilde görev yapılacağına ilişkin eğitimler verilmektedir. Ekipmanların tamamı, ekip arkadaşları ve gerekli teçhizatlarla ilgili bilgilendirmeler yapılmakta ve bu ekipmanların hangi durumda hangi şekilde kullanılacağı anlatılmaktadır. Arama nasıl yapılır, enkaz halinde kurtarma işlemi nasıl yapılır ve operasyon planı gibi hayati öneme sahip konularda bilgilendirmeler yapılır. Hangi durumların afet olarak değerlendirilmesi gerektiği ve en kısa sürede doğru noktaya ulaşabilmek gibi önemli noktalara değinilmektedir.

Arama Kurtarmanın Önemi

Doğal afet gibi durumlarda can kaybı yaşanmaması ve insanların kurtarılması için gerekli olan bir takım bilgilerin öğrenilmesi son derece önemlidir. Bu yüzden eğitim gören kişiler son derece doğru ve dikkatli bir şekilde eğitilmelilerdir. Sık sık tatbikatlar yapılmalı ve her türlü farklı senaryo denenerek hazırlık yapılmalıdır. En kötü durumlara karşı yeni senaryolar üreterek bunlar oynanmalı ve en zayıf noktalar ne ise bunların üzerine gidilmelidir. Arama kurtarma gibi önemli bir işte ekip olmak çok önemlidir ve ekip ruhunun önemi tüm gruba aşılanmalıdır. Ekip olarak hareket edilmeli ve asla bireysel olarak herhangi bir şey yapılmalıdır. Ağır iş makineleri ile kurtarma yapan kişiler de ayrı bir şekilde eğitilmelidir. Kazalardan sonra kurtarma işi ağır iş makineleriyle yapılmaktadır. Bu yüzden olası yeni bir kaza riski de bulunduğu için ekipler dikkatli bir şekilde eğitilmelidir. Arama kurtarma sonrası stres yönetimi konusunda da eğitim verilmelidir. Arama kurtarma faaliyetlerini yapacak olan kişiler psikolojik olarak bu işi yapmak için güçlü olabilecek kişilerden seçilmelidir. Arama kurtarma eğitimi alan kişilere eğitim sonrasında belge verilmektedir.

Beşir Derneği olarak da gönüllülerimize arama kurtarma eğitimi vermekteyiz. AFAD’tan bizzat eğitim alan gönüllülerimiz hem teorik hem uygulamalı olarak eğitim görmektedir. Beşir derneği son yıllarda hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde doğal afetlerin artması sebebiyle olabilecek en kötü senaryolara hazırlıklı olarak gönüllülerine arama kurtarma eğitimi vermektedir. Acil ve afet durumları ile ilgili birçok çalışma yürütmektedir. Hem Beşir derneğindeki personeller hem de katılmak isteyen gönüllülere arama kurtarma eğitimleri vermektedir. Eğitimlerin tamamı AFAD tarafından verilmekte olup acil durumlarda hemen müdahale edebilecek şekilde ekiplerimiz eğitim almaktadırlar.