Arakan Raporu

Arakan Raporu

Türkiye’de Arakan’da ki insanlık sorununa kayıtsız kalmıyor. Arakanlı Müslümanlar, uzun yıllardır süregelen baskılara karşı yaşam mücadelesi vermeye devam etmekte. Ve bu mücadele için Arakan raporu hazırlanır, Beşir Derneği tarafından yardım faaliyetleri sürdürülür. Böylece:

  • Sivil halkın temel ihtiyaçlarına yönelik yardım faaliyetleri sürdürülür. 
  • Maddi ve manevi olarak yardım projeleri düzenlenir. 
  • Yardıma muhtaç halkın geleceğe umutla bakmasına olanak sağlanır. 

Kısacası Beşir Derneği yardım elini dünyanın birkaç coğrafyasına uzatmayı ihmal etmez. Özellikle de baskılara ve işkencelere maruz kalan coğrafyaları hedef alınır. Mazlumun yanında olan Beşir Derneği, toplanan bağışlar ile ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatmayı görev edinmiştir.

Arakan Halkına Barınma Yardımları Nelerdir?

Arakan raporu ile öncelikle barınma ele alınır. Sosyal incelemelere karşı barınma ihtiyaçları göz önünde bulundurulur. Buna karşı toplanan bağışlar ile ihtiyaçların karşılanmasına özen gösterilir. Örneğin:

-Barınaklar: Yerel yönetimin izinleri dahilinde barınakların temin edilmesine özen gösterilir. Hem yönetimin izinleri hem de İslami şartlara uygun bir şekilde destek projelerine yer verilir. 

-Kamplar: Yerel yönetim barınak inşasına ilişkin arazi temin eder. Bu arazi üzerine kamp inşa edilir. Ve binlerce ailenin konaklamasına uygun bir şekilde hazırlanmasına dikkat edilir. Ortalama 8 bin kişinin konaklayabileceği şekilde hazırlanması sağlanır. Ve yardıma muhtaç ailelerin en temel ihtiyaçlarından bir tanesi karşılanmış olur. 

Arakan Temel İhtiyaç Yardımları Nelerdir?

Yine Arakan raporu dahilinde yardıma muhtaç aileler belirlenir ve temel ihtiyaçların giderilmesine yönelik çalışma başlatılır. Bunlar arasında başı gıda paketleri çeker. Arakanlı vatandaşların gıda ihtiyaçları yapacağınız bağışlar ile karşılanır. Bunu takiben:

  • Temizlik setleri hazırlanır ve ailelere ulaştırılır. 
  • Ev gereçlerinden giyime kadar pek çok malzeme temin edilir. 

Temel insani malzemelerin uygun bir şekilde paketlenmesi ve dağıtılması adına titiz çalışmalara yer verilir. Muhacir vatandaşların hayatlarına umut katmak için hemen Beşir Derneği ile iletişime geçebilirsiniz. Bu şekilde ihtiyar, çocuk ya da mahcup ailelerin yanında olmanız uzun sürmez. Onlara yardım eli uzatan hayırsever vatandaşlar, hayır dualarını alacaktır. 

Arakan Eğitim Yardımları Nelerdir?

Arakan raporu dahilinde yardıma muhtaç çocukların elinden tutmak sizin elinizde. Baskılara karşı son derece savunmasız olan çocuklar, yaşam mücadelesi vermeye erken yaşta başlamıştır. Ve bu mücadelede eğitimlerinden geri kalmamaları için Beşir Derneği harekete geçmiştir. 

Yine toplanan bağışlar sayesinde eğitimden uzak kalmamaları ve geleceğe umutla bakmaları sağlanıyor. Örneğin uygun arazilere medreseler inşa edilir. İnşası tamamlanan okullarda eğitimin verilmesine özen gösterilir. Binlerce çocuk eğitimlerini özenle tasarlanan okullardan alır. Aynı zamanda:

  • Kırtasiye gereçlerinin temin edilmesi sağlanır. 
  • Kitaplar gönderilir ve eğitimleri desteklenir. 

Çocukların baskıcı yaşam koşullarından bir nebze de olsa uzaklaşmaları söz konusudur. Çocukluklarını yaşamaları ve geleceğe hazırlanmaları esas alınır. Bunun için hayırsever vatandaşların bağışları en uygun şekilde kullanılır, çocukların rahat bir nefes almaları sağlanır. 

Arakan Diğer Yardım Faaliyetleri Nelerdir?

Arakanlı Müslüman kardeşlerimize dair yardım faaliyetleri hız kesmeden devam ediyor. Yukarıda belirttiğimiz gibi barınmadan temel gıda paketlerine kadar pek çok husus göz önünde bulundurulur. Bunları takiben:

  • İbadethane inşası için de yapılan bağışlar dikkate alınır. 
  • Çocuklar için medreseden ziyade parklar da temin edilir. 
  • Muhtelif noktalara banyoların ve tuvaletlerin eklenmesi sağlanır. 

Aynı zamanda halkın temiz su ile buluşması sizin elinizde. Yine desteklenir eşliğinde su kuyuları açılır ve sağlıklı bir şekilde yaşam mücadelesi vermeleri sağlanır. Derinlikleri fazla olan su kuyuları temin edilir. Binlerce Arakanlı aile, kuyulardan elde edecekleri temiz ve içilebilir su ile rahat edecektir.