Arakan Kampları, Bangladeş İçin Bağış Hangi Kuruma Yapılır?

Arakan Kampları, Bangladeş İçin Bağış Hangi Kuruma Yapılır?

2011 yılında Arakan’da insanların kanını donduran olaylar yaşanmaya başladı. İnsanlık terimine leke süren bu olaylar, Arakan’da yaşayan Müslümanlar ile Myanmar askerleri ve Burmalı Budistler arasında çıkan tartışmalarla baş gösterdi. Budistler halka saldırmaya ve ateş açmaya başladığında ise olaylar çığırından çıktı.

Arakan’da yaşayan yaklaşık 3,5 milyon Müslüman üzerine yapılan haksız saldırılar sonucunda çok fazla insan katledildi. Bu katliamlardan sonra hayatta kalabilenler ise yanlarına hiçbir şey alamadan, kimi yalın ayak kimi üstsüz başsız, yağmur çamur dinlemeden yaşamak için Bangladeş’e kaçtılar

Yaşamak için kaçtılar ama şu anda bulundukları duruma yaşamak demek çok zor! Bangladeş’te, Arakan’dan gelenler için kurulmuş olan kamp, dünyanın en büyük mülteci kampı ve bu kampta kalanlar için neredeyse hiçbir yardım sağlanmıyor. Bu bilgiler ışığında hayırsever vatandaşlarımızın aklına ise tek bir soru geliyor: Arakan kampları, bangladeş için bağış hangi kuruma yapılır?

Arakan Kamplarındaki İnsanların Nelere İhtiyacı Var?

Bu kamplarda kalan Müslüman kardeşlerimizin maalesef ki çok şeye ihtiyacı var! Sığındıkları ülke olan Bangladeş’in de fakir olması sebebiyle, kamplardaki mültecilere hiçbir olanak sağlanmıyor. İçecek temiz su yok, ilaçları yok, dünyada olup bitenleri takip etmek için internetleri yok hatta doğru düzgün bir tuvaletleri bile bulunmuyor.

Fakat bu kamplarda susuzluktan sonra gelen en büyük sorun hijyen olanaklarının bulunmaması. Çok fazla insan bir arada yaşıyor ve maalesef sağlıklarına dikkat etmek olanaksız!

Bangladeş Arakan Kamplarına Ne Bağışında Bulunabilirim?

Maalesef ki olabilecek bütün olumsuzlukların toplandığı bu kampta insanlar aklınıza gelen her şeye muhtaç! Beşir Derneği tarafından 2014 yılından beri aktif olarak bağışlar yapılan bu kamplar için ilk ihtiyaç su ve yemek. Bunlardan sonra tabi ki de ilaç ve kişisel hijyen ürünleri geliyor. Olası hastalıklara karşı ne kadar zor da olsa kamplarda yaşayan insanların kendilerini savunmaları gerekiyor.

Çadırlarda ve bambudan derme çatma evlerde uyumaya çalışan Müslüman kardeşlerimizin barınacak ve kendilerini güvende hissedecek, belki de ev diyecek bir çatıya ihtiyaçları var!

Hangi Kurumlar Aracılığıyla Arakan Kamplarına Yardımda Bulunabilirim?

Arakan Kampları, Bangladeş için bağış hangi kuruma yapılır diye merak ediyorsanız karşınıza birçok seçenek çıkacaktır. Eğer zor koşullar altında yaşayan Müslüman kardeşlerimize yardım etmek için bir yola çıktıysanız güzel sonuçlarla karşılaşacağınız konusunda sizi temin ederiz!

Türkiye’den göndereceğiniz her türlü yardım için öncelikle Beşir Derneği sizlerin yardımına koşacaktır. Beşir Derneği’ne yardım eden ve bağışların çok daha hızlı bir şekilde yayılmasını sağlayan birçok vakıf, dernek ve kuruluş da bulunmaktadır.

Bu derneklerden en iyisi olan Beşir Derneği de bu hayırlı niyetinizde sizlere yardımcı olacak köklü derneklerden bir tanesidir!

 

Beşir Derneği İle Müslüman Kardeşlerimize Yardım Eli Uzatalım!

Kendimizi bir saniye de olsa Arakan Kamplarında yaşayan 600.000 Müslümandan birinin yerine koymaya çalışalım. İyi kötü hayatınızı sürdürüp çocuklarınıza bakacak az da olsa gücünüz varken birden kendinizi savaşın ortasında buluyorsunuz. Belki de en yakınlarınızı bu haksız çatışmada kaybederken çocuklarınız için hayata tutunmaya ve onları korumaya çalışıyorsunuz. Kaçıp geldiğiniz yerde ise küçücük bir alanda 600.000 insanla beraber yaşamak zorundasınız…

Bu zor şartlar altında olanlar bizler olsaydık, gelecek en küçük yardım için bile ömrümüzün sonuna kadar hayır duası ederdik. Çok şükür sağlığımız yerindeyken bütün insanlığa bahşedilen dünyanın nimetlerinden kamplardaki muhtaç insanların da yararlanmasına yardım edelim.

Beşir Derneği olarak 2014’ten bu yana bağışçılarımızla Arakan Müslümanlarına yaptığımız bağışlara siz de destek olun. El ele verip kardeşlerimizi kaçtıkları kötülüklerden bir tanesine daha kurban gitmekten kurtaralım!