Akika Kurbanı Nedir?

Akika Kurbanı Nedir?

Akika, Arapça kökenli bir kelimedir. Şimşek, kılıç, gökyüzüne yükselen ok gibi birçok anlamı taşımakla birlikte; fiili olarak, yeni doğan bebek için kesilen kurbana verilen isimdir. 

Akika Kurbanı nedir diye sorduğunuzda; doğumunun ilk haftasında, bebeğin saçlarının ufak ufak kırpılmasıyla birlikte kesilen kurbandır diyebiliriz. Genelde 7. günde Allah’a sunulan bir şükür çeşididir. Çocuğa verilen değeri göstermek ve bu vesileyle, hayır yapmak için saf bir niyettir. 

Akika, kız-erkek her çocuk için adanabileceği gibi; aynı ailede doğan yeni bebekler için de birkaç kez kesilebilir. 

Akika Kurbanı Ne Demektir?

Akika Kurbanı nedir denildiğinde, bebeğin doğumundan büluğ çağına kadar geçen süre zarfında kesilen, Allah’a bir şükretme çeşididir diye yanıtlanabilir. Lakin, en hayırlısı, bebeğin doğduğu anı takriben, 7. günde kesilen kurbandır. 

Akika kurbanı keserek, hayırlı bir evlat yetiştirme hususunda, dua edip, niyazda da bulunabilir ve böylece Rasulullah’ın sünnetini de yerine getirmiş olursunuz. 

Hatta, kazadan-beladan korunması için bebeğiniz adına 2 rekat şükür namazı da kılabilirsiniz. Ahiret günü, kesilen kurbanlar için, çocuğun annesine ve babasına şefaat sunacağı belirtilmiştir. 

Kurban etini hem kız hem erkek çocukları adına kesebilir, helal et sevinciyle kendiniz de rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Ayrıca, eti ihtiyaç sahiplerine dağıtmak, yoksulları sevindirmek ve başka ailelerin çocuklarını da doyurmak, Allah-ü Teala katında büyük sevap kazanmanızı sağlayacaktır. 

Müminlerin yeryüzündeki vazifelerinden biri de, zor koşullardaki kimselerin yardımlarına koşmaktır. 

Bu manidar günde, kurbanlarınızı sizin adınıza hijyenik şekilde ve güvenle kesebilecek Beşir Derneği  de yanınızda olacaktır.  

Akika Kurbanı Kesilirken Hangi Şartlar Gereklidir?

Akika Kurbanı nedir dediğimizde, belli şartlara bağlı bir kesimden bahsederiz. Bu kurbanı kesmek için gerekli olan bu şartları şöyle sıralayabiliriz:

* Akika Kurbanı, yeni doğan bebekler için kesilir. Bebek, kız ya da erkek olabileceği gibi, büluğ çağına kadar bu kesim süresi uzatılabilir. Ama, güzel olanı doğumun 7. günüdür.

* Akika Kurbanı, yerine sadaka veya mal dağıtımı yapılamaz. Ama, kurban kesilirken, kesildikten sonra ya da dağıtılırken; bunlarla beraber, sadaka verilmesi, yiyecek-giyecek, kitap vb. yardımlarının yapılması mümkündür. 

* Akika Kurbanı kesilirken, kurban kesimine uygun hayvanların seçilmesi; bilhassa, koyun, manda, dana, sığır vb. canlıların olması ve bunların islami usullere göre seçilmiş olması mühimdir.

* Hayvanın gelişigüzel kesilmemesi ve acı çekmemesi de önemlidir. Peygamber Efendimiz (SAV) hayvanlar kesilirken, en acısız yöntemin uygulanması gerektiğini savunmuştur. Bu yüzden, ehil kişiler tarafından uygun bir kesim işlemi, hızla ve temiz bir şekilde gerçekleştirilmelidir. 

Akika Kurbanı Nasıl Kesilir?

Akika Kurbanı nedir diye sorulursa, onu kesmek için bazı şartlar lazımdır denilebilir. 

Sizin de hayırlara vesile olabileceğiniz bu şartlar şöyle gelişmektedir: 

* Akika Kurbanı, temiz bir ortamda, önce niyet duasıyla kesilmelidir.

* Akika Kurbanı, Kurban Bayramı gibi bir güne denk getirilebilir. O zaman da, ‘‘niyet ettim, niyet eyledim hayvanı Akika Kurbanı olarak kestirmeye’’ diye özel bir niyet belirtilmelidir. 

Sosyal durumu iyi olan vatandaşların, bayrama bırakmadan bu kurbanı kesmeleri caizdir. 

* Kurban kesildikten sonra, etlerinin gerekli olanları alınıp, kalanlarının ihtiyaç sahiplerine dağıtılması sevaptır.

* Kurban derisinin bir yardım kuruluşuna bağışlanması uygundur. 

Gelin Akika Kurbanı’nızı Beşir Derneği’nde Kestirin

Akika Kurbanı’nı, bu özel gününüzde sizin adınıza kesen Beşir Derneği, etleri bebeğiniz adına ihtiyaç sahiplerine dağıtacaktır. 

Bu konuda oldukça titiz davranan derneğimiz, hijyenik koşullara, memnuniyete, güvene ve dayanışmaya önem vermektedir. 

Ayrıca, hayvanın derisini de, dernek olarak gerekli yardım hizmetleri için kullanacaktır. 

Bunu yaparken, fotoğraf ve video kaydı gerçekleştiren derneğimizin sayfalarından, bağışladığınız kurbanın nerelerde değerlendirildiğini de görebilirsiniz. 

Şeffaflık, memnuniyetiniz için önemlidir. 

Beşir Derneği, her yardım sürecinde daima sizinledir.