Afrika’ya Su Kuyusu Maliyeti

Afrika’ya Su Kuyusu Maliyeti

Afrika, susuzluğun ülkesi! Afrika, coğrafi açıdan hem geniş bir kıtadan oluşan hem de yoğun güneş ışınları ile çöl ortamın olduğu kıtadır ve bununla beraber susuzlukta es geçilemeyen bir sorundur. Yüzyıllardır, Afrika’da susuzluk problemi yaşanmakta susuzluğun olması tarımın gelişmemesine ve meyve sebzenin yetişmemesi ile açlığa da yol açmakta ve büyük bir sorun oluşturmaktadır. Afrika için en büyük yatırım kesinlikle su kuyusu olmuştur ve bununla ilgili birçok kurumlar el birliği ile su kuyusu açtırıp bölgelere yardım etmiştir. Peki, Afrika’ya su kuyusu maliyeti ne kadar? Kayıtlara geçen bir su kuyusunun açılma maliyeti 4.250 dolar olduğu yani, Türk parası ile yaklaşık 29 bin TL etmektedir. Bu rakam değişiklik gösterebilir, yarısı gibi bir fiyatta ödenebilir.

Her gün binlerce insanın hayatını susuzluktan ya da kirli su içip mikrop kapmaktan ölen Afrika halkını, su kuyusu açtırarak dünya üzerinde ki en büyük sevabı işlemiş birisi olursunuz. Afrika tahmin edilemeyecek kadar zor şartların ülkesi, genellikle erkekler evi geçindirmek için çalışmak zorunda kalıp su arama işlemi de genellikle kadınlara ve çocuklara düşmekte. Bir su kuyusu açılabilmesi için o bölgede çok fazla araştırma yapılıyor. Afrika’nın ekonomik bir gücü buna elverişli olmadığı için Dünya örgütleri burada çalışmalar yürüterek güzel projeler hazırlıyorlar. Kurulan su kuyusu, kuyudan pompalanan suyun borular yardımıyla o bölgenin tarım faaliyetlerini de harekete geçiriyor. Bölgedeki insanlar bu sayede çiftçilik yaparak kendi ürettiklerini yiyebiliyorlar.

Afrika’da Su Kuyusu Çalışmaları

Dünya sağlık örgütü özellikle bu alanla ilgili birçok çalışma yapmış ve rapor hazırlamıştır. Kurum ve kuruluşlara bir su kuyusu açtırmanın maliyeti, nasıl olacağı hakkında bilgiler doğrultusunda çalışmalar yürütülmüştür ve Dünya’da her 6 kişiden birinin yeterli su içmediği saptanmıştır. Bu rakamlar Afrika’da daha çok gözlenmiş ve Afrika’da okullarda bile güvenilir bir su kaynağı olmadığı ve orada yaşayan halkın temiz su aramakla ömürlerinin geçtiği bilinmektedir. Olan su ise barajlara, nehirlere ulaşmak pek kolay değil, kızgın güneş, sert coğrafya buna engel olma niteliğinde hal böyle olunca Afrika’da su kuyusu maliyeti araştırılmış, rakamların biraz yüksek olması Kurum ve kuruluşları harekete geçirerek bağış yapılarak bu paraların toplanıp kuyu açılması olası olmuştur. 

Su Kuyusunun Yer Tespiti Ve Açılma Süresi

Su kuyusunun hangi bölgede açılacağı, suyun nereden temin edileceği, ne kadar sürede açılacağı hep bir proje dâhilinde yürütülen çalışmalardır. Açılacak bölgenin durum tespiti yapıldıktan sonra ihtiyaca göre yoğun yaşanan yerlerde açılması ön görülür. Coğrafi şartları, fiziksel ve siyasal durumuna dayalı olarak yaklaşık 8 ay ile bir sene arasında sürmektedir. 

Eğer bir su kuyusu açtırmak istiyor ama 30 bin TL kadar da para ayıramıyorsanız bu tür projeleri yürüten kurumsal güvenilir dernekler vardır ve onların başında da Beşir Derneği gelmektedir. Beşir derneğinin, Afrika da su kuyusu maliyeti ile ilgili çok güzel çalışmaları vardır. Beşir derneğinin bağış toplayarak açtırdığı su kuyuları sizin bağışlarınızla güvenli yerlere ulaşması ve böyle güzel projelerde adınızın geçmesine neden olacaktır. Her proje fiyatı değişmektedir, üç bin dolar altında da su kuyusu bağışı yapılabilir bunun farklı kriterleri bulunur. Projeleri farklılık gösterir. Büyük su kuyusu, küçük su kuyusu toplanan miktarlara göre çeşitli çalışmalar yürütürler. Beşir derneği, ayrıca şehitler adına da su kuyusu açtırmıştır, ülkemiz ve dünya üzerindeki ne ihtiyaç varsa onun için çalış çalışan derneğe siz de bağış yaparak bu yaşanılan tek dünyayı güzelleştirebilirsiniz.