Afrika Susuzluk

Afrika Susuzluk

Afrika susuzluk konusunda ciddi anlamda büyük sıkıntı yaşayan bir bölgedir. Bölge içerisinde çeşitli iklim değişiklikleri de eskisi ile birlikte temiz su ihtiyacı da oldukça problemdir. Afrika'da milyarlarca insan suya ulaşamamak ile birlikte aynı zamanda sağlıkları açısından da sıkıntı yaşamaktadırlar. Milyonlarca çocuk susuzluk sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Afrika'da akarsuya yakın belli bir yer varsa bu da çevresindeki diğer topluluklar tarafından çekilmek ile birlikte yine bölge içerisine su sıkıntısı fazlası ile yaşamaktadır. Aynı zamanda çocukların eğitimi açısından da büyük bir rol oynamaktadır. Milyonlarca çocuk su sıkıntısı çektiği için, vücudunun su kaybetmesi sebebiyle eğitimine de devam edememektedir. 

Beşir Derneği İle Bir Damla Yaşam

Beşir Derneği ile birlikte birlik olup bu konuda sizin de payınız bulunabilir. Yapacağınız yardımla birlikte ardınızda bırakacağınız gülen yüzler, teşekkür için uzatılan sıcacık eller insanlığınızı ortaya çıkaracaktır. Çok zor değil yalnızca yapacağınız belli bir yardım çok uzak ülkelerde ki belki çocuklarınızla yaşıt çocuklar tarafından, size edilen bir dua ile hayatınız bile değiştirebilir. Bir damla suya muhtaç bu çocuklar yapılacak çalışmalar sonucunda bir kuyu su ile buluşabilme mutluluğunu tadacaktır. Afrika su ile mücadelede bir adım atmak yalnızca ve yalnızca bir vicdan meselesidir.

Afrika’da Temel İhtiyaç: Su

Afrika'da 300 milyar küsur insan yaşamını sürdürmektedir. Fakat burada içilen su fazlasıyla sağlıksız ve kirli bir sudur. Onlar için temiz bir damla su bulabilmek aynı zamanda yaşamlarına bir gün daha ekleye bilmektir. Bölgede nüfusun hızlı artışı ile birlikte aynı zamanda iklim şartlarında ki aşırı kuraklık bulunan suyunda buharlaşması ve nüfusun artması ile hızlı bir şekilde azalmasına sebep olmaktadır. Beşir Derneği ile birlikte Afrika ve su üzerine yapılan çalışmalarla birlikte, Afrika'nın oradaki yaşayan insanların su sorunu sebebiyle hastalıklara yakalandığı gibi aynı zamanda gün içerisinde birçok ölümün bile gerçekleşmesi ortaya çıkmaktadır. Mecbur kalarak içilen sular kalbinde birazcık merhamet duygusu olan insanlar için koşulsuz yardım etme isteği uyandırmaktadır. Bölgede bulunan halkın yaşamına bir gün daha ekleyebilmek adına aslında en temel ihtiyaçlarından bir tanesi su olması ile birlikte dirençlerinin de güçlü kalabilmesi adına büyük bir gerekçedir. 

Peki, Sen Ne Yapabilirsin?

Eviniz de bir gün temiz taze su içmek yerine, bir bardak kirli bir suyu içmeye çalışın ya da bir gün yalnızca ve yalnızca bir gün susuz kalmaya çalışın, 24 saat buna ne kadar dayanabileceksiniz ya da vücudunuzun direnci buna karşı sizi nasıl etkileyecek, işte bu insanlar belki yıllar boyu belki de bulundukları yaşlara gelinceye kadar bu durumu yaşamaktalar. O yüzden onları anlamak, onlar gibi düşünebilmek, onlar gibi görebilmek adına bir gün bunu denerseniz, aslında oturup bir yardım etmek ya da Beşir Derneği çalışmalarına bir omuz da siz atmanız, işte o zaman ardınızda bir gönül rahatlığı bırakabilirsiniz. Afrika su bakımından yıllardır bu problemi aşmaya çalışmakla birlikte aynı zamanda yaşamlarını devam ettirebilmek adına da mecbur kalmaktadırlar. Kur’an-ı Kerim'de yardıma muhtaç bir insana eğer ki durumun varsa yardım etmek adına çeşitli ayetler buyurulmaktadır. Yalnızca 5 dakika gözlerinizi kapatarak, onlarla aynı konum da olduğunuzu düşündüğünüz zaman 5 dakika içerisinde de onlara yardım edebilirsiniz. Günümüzde çoğu insan kalbini dinleyerek Beşir Derneği yolunda ilerlerken, bu konuda aramıza yeni katılanlar da hiç şüphesiz birlik ve beraberlik olma içerisindedir. Bir damla su, bir damla yaşam ve gülen gözlerle birlikte kelimelere dökülen güzel sözler.