Afrika Kurban Bağışı | Beşir Derneği

Afrika Kurban Bağışı

Yoksulluk ve kıtlık Afrika’da yaşayan insanların yaşadığı en ciddi sorunlardan bazılarını oluşturmaktadır. Dünyanın en fakir 20 ülkesi olarak gösterilen ülkelerin 18’i Afrika’da bulunmaktadır. Bu sebeple Afrika’da yaşayan insanların ciddi şekilde yardıma ihtiyaçları bulunmaktadır. Böylece insani yardım faaliyeti olarak birçok kuruluş Afrika’da hizmet vermektedir. Afrika’da yürütülen yardım çalışmalarının bir kısmı ise kurban bağışı faaliyetleri olarak yapılmaktadır. Birçok yardım kuruluşu ve dernekler Afrika’ya kurban bağışı hizmeti sunmaktadır.

 

Afrika’da Kurban Bağışının Önemi

Afrika halklarının birçoğu ciddi yoksulluk ve kıtlık ile mücadele etmektedir. Yapılan araştırmalarda 422 milyon Afrikalının küresel yoksulluk sınırının altında olduğu tahmin edilmektedir. Bu sebeple Afrika’ya yapılacak her türlü yardım ve bağış ciddi bir önem arz etmektedir. Afrika kurban bağışı ise bu insanların yoksulluk ile mücadelesinde temel gıda maddelerine erişimi açısından önemli bir faaliyettir. Afrika kurban bağışı ile sağlanan etler bölgede bulunan insanlara dağıtılır. Afrika kurban bağışı kimi insanlar için o sene içerisinde sofralarına et girmesinin tek mümkün yoludur. 

 

Afrika’ya Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Her yıl kurban bayramında kişiler Afrika’ya kurban bağışında bulunabilirler. Kurban bayramı dışında kişiler adak, akika, şükür ve nafile kurbanlarını da Afrika’ya ulaştırabilirler. Afrika kurban bağışı için birçok dernek ve yardım kuruluşları faaliyet göstermektedir. Dernek veya yardım kuruluşları tarafından alınan bağışlar ile kurbanlıklar alınır. Alınan kurbanlıkların İslami usullere göre Afrika’nın değişik bölgelerinde kesimi gerçekleştirilir. Nihai olarak ise Afrika kurban bağışı ile sağlanan kurban etleri Afrika’da yoksul ve ihtiyaç sahibi kimselere dağıtılır.

 

Afrika’ya Kurban Bağışı Caiz mi?

Yurt dışına yapılacak kurbanların caiz olup olmadığı konusu Afrika kurban bağışı yapmak isteyen hayırseverlerin en fazla sorduğu sorulardan birisi olarak dikkat çekmektedir. Diğer yurt dışı ülkeleri gibi Afrika’ya kurban bağışı yapmak da caizdir. Hayırsever vatandaşlar Afrika’ya yapacakları kurban bağışlarını ilgili dernek ve kurumlara vekalet vererek gerçekleştirebilirler. Kurban vekaleti verilen kurum ya da derneklerin İslami usül ve kaidelere uygun şekilde kurban kesim işlemini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

 

Afrika Kurban Bağışı Yapan Dernekler

Afrika’ya yardım konusuna yönelik olarak birçok yardım derneği faaliyet göstermektedir. Farklı birçok konuda çalışmalar yürüten bu dernek ve yardım kuruluşlarının bir kısmı ise Afrika kurban bağışı faaliyetini de yürütmektedir. Afrika kurban bağışının doğru ve güvenilir dernek veya kuruluşlar tarafından toplanması hayırseverlerin bağışlarının doğru usülde ve doğru kişilere ulaşması açısından önemlidir. Afrika’da onlarca proje ve faaliyet gösteren Beşir Derneği, Afrika’da kurban kesim faaliyetleri yapmaktadır. Ancak dernek, kurban bağışları için şartlı kesim yapmamaktadır.

 

Afrika Kurban Bağışı Nasıl Yaparım?

Afrika kurban bağışı yapan kuruluşların ilgili adreslerinden hayırseverlerin bağışlarını yapabilmesı mümkündür. Afrika’da yaptığı gıda yardımları, su kuyusu bağışları ve nice diğer faaliyetler birlikte Beşir Derneği, Afrika’da kurban bağışı faaliyetlerini de yürütmektedir. Beşir Derneği kurban bağışlarınızı derneğin online bağış adresinden kredi kartına taksit imkanı ile sağlamak mümkündür. Beşir Derneği ayrıca kurban hisse alınmasına da olanak sağlamaktadır. İnternet adresi dışında Beşir Derneği banka hesabına Havale-EFT yoluyla da kurban bağışı kabul etmektedir.