Afrika Kurban Bağışı 2019

Afrika Kurban Bağışı 2019

Afrika, dünyanın ilerlemekte olan teknoloji ile birlikte unutmaya başladığı, açlık sınırının altında yaşayan insanların yaşam mücadelesi verdiği bir yer haline gelmiştir. 

Afrika'da yaşayan yardıma muhtaç bu insanları hatırlamak için Kurban Bayramı Müslümanlar için büyük bir fırsattır.

Kurban kesiminin amacı, bireysel doygunluk ya da sadece kan akıtmak olmadığı düşüncesiyle kurban kesme ibadetinin en doğru şeklinde yerine getirilmesi amaçlanmalıdır. Bu bağlamda Afrika'daki insanlara yardım eli uzatmak için kurban bağışı iyi vesiledir. 

Beşir Vakfının faaliyetleri arasında olan Afrika'ya kurban bağışının karşılık bulması, unutmaya yüz tutulan nu insanlar için bir umut ışığı olacaktır.

Afrika kıtası, büyük bir Müslüman nüfusuna da ev sahipliği yapmaktadır. Afrika'da yaşayan Müslüman halk, bugün yaşadığımız ülkeden çok uzakta olsalar da Müslüman kardeşlerinin varlığını hissettirmek adına kurban bağışı için en doğru yola işaret etmektedir.

Müslüman, Müslümana karşı sorumludur bilinciyle yalnızca yakınımızda olan Müslümanların değil bizden çok uzakta dünyanın geri bırakılmış ve sömürülmüş topraklarında yaşayan Müslümanları hatırlamak birincil görevimiz olmalıdır.

Afrika'da yaşan insanlara kurban bağışı yapmak suretiyle yardımcı olmak bireysel olarak gerçekleştirmek mümkün olmadığı için Beşir Derneği Afrika Şubesi bunu bizim adımıza gerçekleştirmektedir. 

Temel ve yaşamsal bir gıda olan ve vücudun birçok ihtiyacını karşılayan et tüketimi günümüzde sıradan bir eylem olsa da eti yalnızca kurban bağışı sayesinde yılda bir kez tüketebilecek olan Afrika’ya yardım etmek her zaman gündemimizde olmalıdır.

Beşir Derneği, 2019 yılında gerçekleştirdiği çok yönlü sosyal yardım faaliyetinden biri de kurban bağışı olmuştur. 

Afrika’da yaşayan Müslüman halkın kurban bağışı sayesinde 2019 yılında et yeme fırsatı bulmalarının ardından Beşir Derneği bu yıl da bu amaçla kurban bağışlarını kabul etmektedir.

Büyük siyasi gerililerin odağında yer alan Afrika’da yaşayan Müslüman halkının bu yıl da Kurban Bayramı’nda yüzünün gülmesi, yaşamsal bir gıdadan mahrum olmamaları adına Kurban Bayramı’nı kendi adımıza da tam anlamı ile bir bayram haline getirmek mümkün. Bu konuda da Beşir Vakfı bize aracı olabilmektedir.

Beşir Derneği'nin gerçekleştirdiği bu kurban bağışı faaliyetlerine destek olarak, Beşir Vakfı'nın kendi söylemiyle ''insan onurunun korunması'' adına gerçekleştirilen faaliyetlere destek olarak imkân tanınmalıdır. Zira bu görev tüm Müslüman halkın görevidir.

Başka Bir Ülkeye Kurban Bağışında Bulunmak Doğru Mudur?

Kurban kesimi, imkânlar dahilinde Müslümanlara farz olunmuş bir ibadettir. Fakat yurt dışında da olsa açlık ile mücadele eden ve yardıma muhtaç bir ülkenin insanına yardım etmek için dernekler aracılığıyla kurban bağışında bulunmak dinimizce hoş karşılanan bir davranıştır.

Kurban kesmenin altında yatan temel sebep yardımlaşma duygusunun ön plana çıkarılması ve Müslümanlar arasında bir yakınlaşma oluşturması yatar. Müslümanın Müslümana olan sorumluluğu sebebiyle de kurban bağışı vesilesiyle bu insanlara el uzatmak yüce bir davranıştır.

Kurban kesiminin kabul olunması için gerekli şartların yerine getirilmiş olması şartı arandığı için kurban kesimini en doğru şekilde ve İslam usullerine göre yerine getiriliyor olması önemlidir. Bu sebeple kurban bağışı yapmak için aracı olarak seçilen dernek veya vakıfların bu nitelikleri taşıyıp taşımadığı araştırılmalıdır. Bu anlamda da Beşir Derneği, kurban kesiminin İslam anlayışına göre yapıldığı garantisini vermektedir.

Bir kurbanın vekâlet ile kesilmesi anlayışı Hz. Muhammed’in eylemlerinde de kendini göstermektedir. Zira Hz. Muhammed, kurbanlarının bir kısmını inananlar ve kurban kesemeyen ümmeti için kestiği bilinmektedir. Bu anlamda da doğruluğu tartışılmayacak olan vekâlet ile kurban kesimi için Afrika’ya kurban bağışında bulunanın hiçbir sakıncası yoktur. Aksine büyük bir yardımlaşma göstergesi olarak yüce bir davranışa işaret etmektedir.