Afet Yardımları Olan Dernekler

Afet Yardımları Olan Dernekler

İnsan her ne kadar güçlü bir varlık olsa da karşı koyamadığı bazı durumlar bulunuyor. Örneğin doğal afetler bunlar arasında. Her ne kadar doğal afetlere karşı gelinemese de yaşattığı kötü durumların önüne geçilebilir. Bunun için kurulan afet yardımları olan dernekler:

  • Acil eylem planları ile vatandaşların can sağlığına karşılık faaliyet sürdürür.
  • Giyimden gıdaya pek çok temel ihtiyacın giderilmesine olanak sağlar.

Başta sağlık olmak üzere ihtiyaçların giderilmesinde rol oynar. Örneğin Beşir Derneği bu alanda ki faaliyetleri ile öncü halde. Hızlı afet planlamaları ile vatandaşlarımızın sağlığını korumaya ve ihtiyaçlarını gidermeye yönelik çalışmalarda boy göstermektedir.

Kimler Afet Yardımı Yapıyor?

Afet yardımları olan dernekler bu alanda eğitimli ve tecrübeli olan temsilcileri ile harekete geçmeye özen gösterir. Örneğin deprem ülkemizin ciddi riskleri arasında. Ve depremden sonra yaşanılan can kayıpları herkesin içini burkmaya ve derinden üzüntü yaratmaya neden oluyor. Buna karşılık:

-Temsilciler: Beşir Derneği doğal afetlere ilişkin eğitimlerini alan temsilcilikler ile çalışma sürdürür. Aynı zamanda gönüllü olan vatandaşlarımınız doğal afetlere karşı hızlı müdahalelerine başvurulur.

-Eylemler: Afetin gücü ne olursa olsun, hızlı ve etkili eylemlere başvurulur. Afetten kaynaklı meydana gelen can kayıplarının önüne geçmek için mücadele verilir. Afette yaşam kaybının minimum seviyeye çekilmesi için dernek çalışmaları boy gösterir. Aynı zamanda afetin mağdur ettiği kişilere karşılık yardım faaliyetlerine de yer verilir.

Afet Yardımları Nelerdir?

İhtiyaç sahiplerinin başta gıda alanında sorun yaşamamaları için çalışma sürdürülür. Afet yardımları olan dernekler arasında Beşir Derneği başı çekmekte. Ve afet sonrasında meydana gelen gıda eksikliğinin giderilmesinde öncülük eder. Örneğin:

  • Binlerce kişiye sıcak yemeğin ulaştırılması sağlanır.
  • Ekmek fırınları devreye girer ve milyonlarca kişi bu olanaktan faydalanır.

Örneğin son olarak Elazığ ile Malatya depremlerinden kaynaklı meydana gelen eksiklikler giderilmiştir. Evleri yıkılan ya da göçük altında kalan vatandaşlarımıza ses olmuştur. Başta gıda olmak üzere pek çok temel ihtiyacın giderilmesi sağlanmıştır. Giyimden tıbbi malzemelere kadar çoğu ihtiyaç, siz bağış yapan vatandaşlarımız sayesinde giderilmektedir.

Afet Yardımı Hangi Durumlarda Yapılır?

Önceden yapılan bağışlar afet durumunda vatandaşlarımıza soluk olacaktır. Hızlı bir şekilde vatandaşlarımızın yanında olmak son derece önemli. Bunun için afet yardımı olan dernekler bağışlarını toplar ve hızlı eylemlere geçer. Örneğin:

  • Ne zaman olacağı belli olmayan tusunami ya da sel felaketleri akabinde harekete geçilir.
  • Ülkemizde daha çok depreme karşılık gerekli önlemler alınmıştır.
  • Maden kazaları da yine bu alanda boy gösterir.

Tüm bu doğal afetlere ilişkin gerekli önlemler alınmıştır. Temsilciler ile hızlı eylem paketleri hazırlanmıştır. Eylemler sayesinde insan canını tehlikeye atan her türlü durumun önüne geçilmekte. Aynı zamanda afet sonrası meydana gelen ihtiyaçların giderilmesine özen gösterilir.

Afet Yardımları Nelerdir?

Doğal afetler vatandaşlarımızın yuvalarından olmalarına neden olur. Bu beraberinde gıda ve giyim gibi pek çok temel ihtiyaçların da yok olmasına etki eder. Kısacası doğal afetler temel ihtiyaçların kökten hasar görmesine neden olmakta. Buna karşılık:

  • Gıda kumanyalarına ihtiyaç duyulur.
  • Çocuk bezi ve giyim alanında ihtiyaçlar boy gösterir.
  • Nakdi yardım dahi bazı aileler için son derece önemli.

Lojistik araçlardan maskeye pek çok yardım malzemesi temin edilir. Beşir Derneği yapılan bağışlara göre hepsini hazırlar ve doğal afetlerde ön sırada yer alır. İnsan sağlığını düşünerek yardım faaliyetleri sürdürülür. Nakdi, gıda, giyim ya da temizlik gibi temel ihtiyaçlar göz önünde bulundurulur. Destek olan vatandaşlarımız bu ihtiyaçlara bir nebze de olsa ön ayak olacaktır. Sizde online bağış yapmak için tıklayınız.