Adak, Akika ve Şükür Kurbanları Kurban Bayramı’nda Kestirilebilir mi?

Kurban Bayramı; tüm Müslümanların birlik ve beraberlik içinde olduğu, yardımlaşma ve dayanışmanın ön görüldüğü, Allah’ın rızasının alındığı günlerdir. Birçok kişi bayramda kesilen kurbanın dışında adak, akika ve şükür kurbanları Kurban Bayramı’nda kestirilebilir mi sorusunun cevabını merak etmektedir.

Kurban Bayramı’nda sadece bayram kurbanı kesilmez. Adak; dini açıdan yükümlü olmamakla birlikte farzı yerine getirmek ya da vacibi yerine getirmek için, Allah’a verilen ibadet sözüdür.

Mesela hamile bir kadının, bebeğin daha anne rahmindeyken kurban kesilmesi gerekli değildir. Ancak kadının hamile kalırsam kurban keseceğim diyerek ya da erkek çocuğum olursa kurban keseceğim diyerek adakta bulunması, çocuk doğduğunda ve erkek olduğunda, adak gerçekleştiği için, kurban kesmesi gerekir. Adağı gerçekleşen kişiler adak kurbanı keserek bağış yapabilir.

Hayır Kurumu ve Dernekler Adak Akika ya da Şükür Kurbanı Kesebilir mi?

Adak, akika ve şükür kurbanları Kurban Bayramı’nda kestirilebilir mi sorusunun yanında, vekaletle kurban kestirmek isteyenler, hayır kurumu ve derneklerin adak, akika ve şükür kurbanı kesip kesmediğini merak etmektedir.

Vekaleten akika, adak, şükür kurbanı kesen Beşir Derneği, bayram kurbanlarınızı da sizlerden aldığı vekalet ile sizin adınıza keserek, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır.

Derneğimize vekalet vermek isteyen Müslüman kardeşlerimiz, ilk olarak web sayfamız üzerinden bağış işlemini gerçekleştirmeli ve işlemi gerçekleştirirken vekalet kutucuğunu aktifleştirmelidir. Banka üzerinden yapılan bağışlarda vekalet sahibinin adı, soyadı ve iletişim bilgilerinin verilmesi de önemlidir.

Akika Kurbanı Bağışlanabilir mi?

Akika kurbanı; yeni doğan çocuklar için Allah’a şükretmek amacıyla kesilen kurbanlık hayvanlardır. Akika kurbanı kesilirken, diğer kurbanlık hayvanlarda aranan şartlar uygulanır.

Akika kurbanı müstehap olmasının yanında, çocuğun buluğ dönemine geldiğinde kesilmesi gerekir. Ancak çocuğunun doğumunun yedinci gününde kesilmesi daha faziletlidir. Bir hadise göre; her doğan çocuğun, doğumunun yedinci gününde kendisi adına akika kurbanı karşılığında rehin olmakta ve akika kurbanı kesildiği andan itibaren doğan çocuğun başı tıraş edilerek isim almaktadır.

Beşir Derneği, sadece Kurban Bayramı’nda değil, farklı zamanlarda da sizin adınıza kurban kesimi yaparak bağışta bulunmaktadır. Derneğimizin organizasyonlarına katılarak, kurban bağışında bulunarak, mazlum coğrafyalardaki insanlara, yardım elinizi uzatabilirsiniz.

Neden Şükür Kurbanı Kesilir?

Şükür kurbanı; kişinin hayatında olan herhangi bir olay karşısında şükretmek adına kesilen kurbandır. Kişi, dilediği şeye ulaştığında, dileğine ulaştığı için Allah’a şükretmek amacıyla kurban kesebilir. Eğer kişi adakta bulunmazsa, kurban kesmesinde herhangi bir zorunluluk olmamaktadır.

Adak, akika ve şükür kurbanları Kurban Bayramı’nda kestirilebilir mi? Evet. Beşir Derneği, rutin olarak adak, akika ya da şükür kurbanlarınızı, sizden aldığı vekaletle keserek, gerçek ihtiyaç sahiplerine güvenilir şekilde dağıtılmasını sağlamaktadır.

Kurban Ortak Olarak Kesilebilir mi?

Kurbanlık hayvan seçerken; keçi, koyun, sığır, deve ve manda dışındaki hayvanlar, kurbanlık olarak seçilemezler. Tavuk, deve kuşu gibi hayvanları kurbanlık diye kesen kişiler genel hükümlere karşı gelmiş ve günah işlemiş olurlar.

Koyun ve keçiler bir yaş, sığır iki yaş develer ise 5 yaşı doldurmadan kurbanlık olarak seçilemezler. Özellikle gebe olan kurbanlık hayvanlar, yavruların telef olması açısından kurbanlık olarak ayrılamazlar.

Adak, akika ve şükür kurbanları Kurban Bayramı’nda kestirilebilir mi sorusuna karşılık, ortaklaşa kurban kesilip kesilmeyeceği de merak konusudur. Koyun ve keçiler bir kişi ile, sığır, manda ya da develer ise 7 kişiye kadar ortaklaşa kesilebilir. Ortak olan kurbanlarda hayvanlar tek hisseli ya da çift hisseli olarak kesilebilmektedir.

Vekalet yoluyla bağış kurbanı organizasyonu düzenleyen ve yıllardır birçok aileye, yoksula gerek yurtiçinde ve gerek yurtdışında yardım elini uzatan Beşir Derneği, sizlerin de bağışlarıyla yine Kurban Bayramı’nda mazlumları sevindirmek için sizlerin bağışlarını bekliyor. Siz de derneğimizin kurban organizasyonuna katılarak, bayramda birçok mazlumu sevindirme olanağı bulabilirsiniz.