Sudan'ın Yaralarını Birlikte Saralım Konulu Basın Toplantısı Gerçekleştirildi.

Sudan'ın Yaralarını Birlikte Saralım Konulu Basın Toplantısı Gerçekleştirildi.
 17.09.2019  Bu Haber 980 Defa Görüntülendi

Sudan'da Ağustos ayında gerçekleşen sel felaketi sonrası başlatılan "Sudan'ın Yaralarını Birlikte Saralım" isimli yardım kampanyasının basın toplantısına Genel Başkanımız Fatih Sarıyar katılım sağladı. İDSB bünyesinde bulunan ve 20 STK'nın dahil olduğu İnsani Yardım Platformu tarafından yarın gönderilecek insani yardım uçağı öncesinde gerçekleştirilen basın toplantısına pek çok insani yardım kuruluşunun başkanı ve yöneticileri katıldı.

Sudan’da yaşanan büyük sel felaketinin ardından bu ülkeye giderek incelemelerde bulunan İnsani Yardım Platform üyesi insani yardım kuruluşları, ortak bir kampanya başlatma kararı aldı. Nil nehrinin taşması sonucu 16 eyalette 65.232 ailenin etkilendiğini ve yaklaşık 41 bin evin yıkıldığını belirleyen kuruluşlar, felaketzedelerin öncelikle barınma, beslenme ve sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyduğunu tespit etti. Sudan Geçici Hükümetinin Yardım Ofisi yetkilileriyle de bir araya gelen kuruluşlar, Sudanlı yetkililerin taleplerini de dikkate alarak yeni bir yardım operasyonu başlatma kararı aldı.  

Sudan’da selden en çok etkilenen bölgelerden El Ceyli şehrinde bin adet acil yardım kolisi dağıtımı gerçekleştiren platform üyesi kuruluşlar, aldıkları bilgiler ışığında acil olarak Türkiye’den bir yardım uçağının kaldırılması girişimini başlattı. Bu girişimler sonucu olarak içerisinde çadır, battaniye, ilaç, tıbbi malzeme, acil gıda paketleri, temizlik setlerinin bulunacağı ilk uçak 18 Eylül 2019 tarihinde Ankara’dan Sudan’ın Başkenti Hartum’a hareket edecek.

Beşir Derneği'nin de aralarında bulunduğu 20 Sivil Toplum Kuruluşu Başkanı ve yöneticilerinin katılım sağladığı "Sudan'ın Yaralarını Birlikte Saralım" isimli yardım kampanyasının basın toplantısı Kızılay İstanbul şubesinde gerçekleştirildi. Beşir Derneği'ni temsilen basın toplantısına katılan Genel Başkan Fatih Sarıyar;"Sivil Toplum Kuruluşlarımızla böylesine güzel bir yardım kampayasının yanında yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Allah'ın izniyle çok kısa sürede Sudanlı kardeşlerimizin ihtiyaçlarını tamamlayıp, onların daha sağlıklı ve iyi koşullarda hayatlarını sürdürebilmelerini sağlayacağız." şeklinde konuştu


İçerik Albümü