Su Kuyuları Projesi

Su Kuyuları Projesi
 25.05.2016  Bu Haber 28420 Defa Görüntülendi

Dünya Sağlık Örgütü’nün son yayınladığı rapora göre; Dünyada her 6 kişiden biri yeterli miktarda içme suyundan mahrum olarak yaşıyor. Her 2 kişiden birinin içtiği su ise sağlıksız. Susuzluktan ya da hijyenik olmayan suların kullanılması sebebiyle her gün, çoğunluğu çocuk olmak üzere, 10 bin kişi yaşamını yitiriyor.

SU HAYATTIR


Canlıların hayatını devam ettirebilmesi için en önemli yaşam kaynağı olan su, aynı zamanda medeniyetlerin gelişimi adına da insanlığın en temel ihtiyacıdır.


Dünyanın birçok yerinde gerek su kaynaklarının kısıtlılığı, gerek ekonomik yoksunluklar nedeniyle insanlar suya ulaşmakta pek çok zorlukla karşı karşıya kalmaktadır. Bu bölgelerdeki insanlar, kilometrelerce uzaklıktan kullanıma uygun olmayan ve çeşitli hastalıklara sebep olan suları taşıyarak ihtiyaçlarını gidemeye çalışmaktadırlar.


Kuraklığın ve fakirliğin pençesinde yaşam mücadelesi veren bu mazlum ve mahcup insanların dertlerine derman olacak birçok proje yapılabilir. Beşir Derneği olarak bu alandaki ihtiyacın giderilmesine yönelik projeler hazırlamaktayız.


Bunların başında su kuyusu projesi yer almaktadır. İnsanları kendi köylerinde temiz içme suyuna kavuşturuyor, kilometrelerce yol kat etmeden temiz su elde etmelerine vesile oluyoruz. İleriye dönük olarak ise su depoları kurmayı ve şebekeler üzerinden insanların evlerine kadar temiz su ulaştırmayı hedefliyoruz.


Tüm bu çalışmalarımız için “Su Kuyuları” başlığı altında bir bağış havuzu oluşturduk ve bu hayırlı hizmetten tüm bağışçıların istifade etmesini amaçladık. 1 TL bile olsa bu projeye bağışta bulunarak katkı sağlayabilirsiniz.


Değerli Bağışçımız,

 

Su kuyusu bağışınız ihtiyaç duyulan bölgelerde belirli bir program dahilinde gerçekleştirilecektir. Kuyu açma süreci, bölgenin ekonomik, sosyolojik, fiziki ve politik şartlarına ve imkânlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu süreç en geç 8 ay içerisinde tamamlanmaktadır.

 

Bağışınız için teşekkür ederiz.


Peki, bir su kuyusunun maliyeti nedir?


Bu soru, ne yazık ki proje bitmeden net olarak yanıtlanamıyor. Çünkü kuyunun nerede açılacağı, suyun kaç metreden çıkacağı belli olmadığından; ayrıca açılacak kuyunun maliyeti ülkeye, coğrafi bölgeye, ülkedeki siyasi duruma ve daha pek çok etkene göre farklılık gösterebildiğinden net olarak bütçe tutarı verilememektedir.


Ticari bir faaliyet olmayan bu çalışmalarımızda Beşir Derneği olarak uygulamamız ise şöyledir:


3.000 USD bağışta bulunan kişilere; açılan su kuyusuna kriterlerimize ve bölgenin kültürüne aykırı olmayan bir isim vermelerini sağlamaktayız. Maliyeti 3.000 USD’yi aşan projeler de olmaktadır. Az evvel belirttiğimiz etkenler neticesinde bazı kuyular 10.000 USD’ye kadar yükselebiliyor, bazı bölgelerde ise su ihtiyacının kuyu yerine çeşme ile karşılanması daha verimli ve gerekli olabiliyor. Bu durum da yine maliyetin 3000 USD'nin üzerine çıkmasına sebebiyet veriyor. Böyle durumlarda açılan kuyuya veya çeşmeye birden fazla bağışçının ismi veriliyor.


3.000 USD’nin altında maliyeti olan kuyularda ise kalan miktar su kuyusu havuzunda başka bir kuyunun yapılması için bekletilmektedir. Ayrıca havuzda biriken bağışlar, kuyuların sonraki yıllarda gerekli bakım ve tadilatları için kullanılmaktadır. Bir kuyunun ömrü su kaynağının verimliliği veya kuraklığın şiddeti ile alakalı olarak değişik sürelerde olmaktadır. 


Özellikle Afrika ülkelerinde yeterli teknik donanım olmadığından kuyuların maliyeti çok farklılık göstermektedir. Onun için Beşir Derneği olarak ülke,bölge veya diğer şartlı su kuyusu bağışı kabul etmiyoruz.  Kuyunun maliyetinden önce ihtiyaç analizi bizim için daha önemlidir. İhtiyacı en acil olan bölgelerde planlama yapmaktayız.


Açılan Su Kuyusu Çeşitleri


Beşir Derneği olarak bölgelerin yapısına göre çeşitli su kuyuları açabiliyoruz. Su kuyuları tulumbalı, makaralı, elektrikli, güneş enerjili olarak birkaç farklı türde açılabilmektedir.  Derneğimiz için önemli olan husus kuyuların maksimum fayda sağlaması ve uzun ömürlü olmasıdır.


Temiz ve içilebilir nitelikte olan suların 40 metre derinlikten itibaren sağlıklı çıkarılabileceği bilgisi çeşitli fizibilite çalışmaları sonucu belirlenmiştir. Dernek olarak biz de kuyularımızı yerin en az 40 metre altından başlayacak şekilde açıyoruz.