İdlibli Masumlar İçin Suriye’deyiz

İdlibli Masumlar İçin Suriye’deyiz
 12.09.2018  Bu Haber 1288 Defa Görüntülendi

Beşir Derneği olarak İdlib bölgesine 2012 yılından bu yana gıda giyim, temizlik malzemeleri, yakacak, battaniye, çocuk bezi, çocuk maması, sıcak yemek ve ekmek yardımlarımız oldu. 15 adet kamp bölgesine ve İdlib kırsalındaki yerleşim alanlarına yönelik yardımlarımıza tüm hızımızla devam ediyoruz.


Son günlerde İdlib bölgesinde yaşanan kritik süreçle birlikte olası göç dalgasına karşılık Beşir Derneği olarak AFAD ile koordinasyon içerisinde hazırlıklarımızı tamamladık. Reyhanlı’da bulunan 100 bin ekmek üretim kapasiteli ekmek fırınımızın yanı sıra 5000 kişilik yemek üretim kapasitesine sahip mobil aşevimiz de bölgede hazır durumda. Valilik ve AFAD’ın talebi halinde mobil aşevimiz hızlı bir şekilde bölgeye intikal ettirilerek belirlenen yerlerde hizmet vermeye başlayacak.

 

Bölgede yaşanan son olaylar sonrası yapılmakta ve yapılacak olan insani yardım çalışmaları hakkında Beşir Derneği Suriye Koordinatörü Abdülhakim Gökhan Bayram’dan detaylı bilgiler aldık. Beşir Derneği’nin bölgedeki gelişmeleri yakından takip ettiğinin altını çizen ve her an hazır olduklarını belirten Bayram, şunları söyledi:

 

“Reyhanlı ve Kilis’teki ekmek fırınımızda ürettiğimiz ekmekleri AFAD ve Kızılay koordinasyonunda belirlenen yerlere sevk edeceğiz. Kilis’te ve Reyhanlı'da bulunan toplam 200 bin ekmek üretim kapasitesine sahip ekmek fırınlarımız bu süreçte un yönünden desteklendiği takdirde her iki ekmek fırınımızdan bölgeye ekmek sevkiyatı yapabiliriz. Sıcak yemek ve ekmeğin yanında kamplara yerleştirilecek olan ve belli bir düzene erişen ailelere de gıda yardımında bulunmayı planlıyoruz.

 

İdlib merkezden ayrılan aileler kırsal bölgelerde tanıdıkları yakınları varsa onların yanına yerleşmeyi tercih ediyor. Tanıdığı olmayanlar içinse sınıra yakın bölgelerde AFAD ve Kızılay tarafından çadırkent çalışması yapılıyor. Biz de Beşir Derneği olarak kamplara yerleştirilecek bu ailelere battaniye, gıda ve giyim malzemelerinin yanı sıra sıcak yemek ve ekmek yardımında bulunmayı planlıyoruz.

 

Beşir Derneği olarak geçen yıl İdlib’in Eriha ve Etarip bölgelerinde yardım mağazaları açarak özellikle dul ve yetim ailelere düzenli yardım çalışması başlatmıştık. Bu süreçte de yine bu yardım mağazalarımıza gerek gıda, giyim, temizlik malzemesi gerekse kendi fırınlarımızda ürettiğimiz ekmekleri ulaştıracağız.

 

Cerablus’ta da Ramazan ayında faaliyete geçirdiğimiz 10 bin kişilik yemek üretim kapasitesine sahip aşevimiz, bölgede bulunan Cebel kampına ve aşevi yakınında yaşayan ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek yardımına devam ediyor. Yine Cerablus merkezde sosyal marketimiz hizmete başlamıştı. Bu mağazamızdan da her ay düzenli olarak 300 dul ve yetim aile istifade ediyor. Bu aileler, her ay belirlenen tarihlerde bir markette alış-veriş yapıyormuş gibi neye ihtiyaçları varsa alıyorlar. Marketimizde gıda, giyim, temizlik malzemeleri, halı, battaniye, ayakkabı vesaire bir ailenin ihtiyaç duyabileceği asgari her türlü malzeme bulunabiliyor.

 

Bunun yanında 2011 yılından bu yana Azez bölgesine yaptığımız yardımlar da hız kesmeden devam ediyor. Kilis’te bulunan lojistik merkezimizde üretilen günlük sıcak yemek ve ekmeklerimiz, her gün ekiplerimiz tarafından Risale ve Elbil kamplarında ve Tel Cibrin bölgesinde bulunan dağınık kamplarda AFAD ile koordineli bir şekilde dağıtılıyor. Yine bölgede bulunan diğer kamplarda AFAD tarafından talep ve ihtiyaç oldukça gıda ve giyim yardımlarımız oluyor.

 

Azez'in Siccu bölgesinde bulunan eski otogar karşısında, ana cadde üzerinde açtığımız yardım mağazamız ve koordinasyon ofisimiz Ramazan ayında faaliyete geçti. Her ay AFAD tarafından yardım mağazamıza yönlendirilen takribi 150-200 aile bir marketten karşılayabilecekleri her türlü ihtiyacını karşılıyor. Bu aile sayıları aydan aya ihtiyaç durumuna göre farklılık gösterebiliyor.

 

Türkiye içerisinde bulunan sosyal marketlerimiz de uyguladığımız düzenli ve nitelikli yardım modelimizi, Suriye içerisinde bulunan sosyal marketlerimizde de adım adım hayata geçiriyoruz elhamdülillah. Burada amacımız en zor şartlarda bile olsa insanları rencide etmeden, gücümüz yettiğince, elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret etmektir.”